Amarandei: Fostul ministru al Educaţiei Mircea Dumitru a semnat contractul colectiv de muncă

Fostul ministru al Educaţiei Mircea Dumitru a semnat contractul colectiv de muncă, iar reprezentanţii sindicatelor au câte un exemplar din acest document de 30 de pagini, a declarat, joi, Mirabela Amarandei, fostul purtător de cuvânt al ministerului. Precizarea vine după ce, miercuri, secretarul de stat Liviu Pop a spus că anul acesta depunerea dosarelor pentru gradaţiile de merit ale profesorilor din învăţământul preuniversitar va fi amânată din cauza lipsei unui contract colectiv de muncă la nivelul sistemului de învăţământ, care poate fi negociat abia după publicarea Legii bugetului de stat în Monitorul Oficial.
Filip Stan
16 feb. 2017, 13:28
Amarandei: Fostul ministru al Educaţiei Mircea Dumitru a semnat contractul colectiv de muncă

„Se induce ideea că «fosta guvernare»a lăsat în aer contractul colectiv de muncă pe învăţământ preuniversitar şi, de aici, efectele. S-a vorbit ieri (miercuri, n.r.) în conferinţa de presă de la Ministerul Educaţiei că profesorii nu-şi vor putea depune dosarele pentru gradaţia de merit deoarece, pe lângă inexistenţa bugetului de stat pe 2017, nu ar exista contractul colectiv de muncă pe preuniversitar. O mică bombă cu efect întârziat, cu alte cuvinte, care afectează zeci de mii de profesori din ţară, potenţiali candidaţi la gradaţia de merit. 1 cu 1 fac 2, tot aşa cum adevărul este acela că ministrul Educaţiei, Mircea Dumitru, a semnat contractul colectiv de muncă, la mijlocul lunii decembrie 2016, cu cei doi lideri de sindicat, Simion Hăncescu şi Marius Nistor”, spune Amarandei, într-o postare pe Facebook.

Documentul a fost semnat în urma discuţiilor strict tehnice purtate de direcţiile buget-finanţe, preuniversitar, resurse umane, juridic din minister, cu reprezentanţii celor două sindicate, precizează Amarandei.

Ea adaugă că o ultimă întâlnire, cea de dialog social, a avut loc între secretarul de stat Laurenţiu Vlad, cel care a coordonat comisia de negociere a contractului, şi liderii celor două sindicate.

„Spunea ieri (miercuri, n.r.) domnul secretar de stat Liviu Pop că va discuta cu sindicatele despre calendarul decalării depunerii şi evaluării dosarelor pentru gradaţia de merit. Aceiaşi colegi lideri de sindicat i-ar fi putut spune (dacă nu au făcut-o deja) că ministrul Educaţiei (Mircea Dumitru, n.r.) a semnat contractul colectiv de muncă, cu atât mai mult cu cât se află în posesia lor câte un exemplar din document. Tot ei i-ar fi putut spune că, la iniţiativa lor, au fost demarate discuţiile pe contractul colectiv de muncă şi că reprezentaţii sindicatelor au participat, în noiembrie-decembrie 2016, la 2-3 întâlniri tehnice pe subiect”, mai spune Amarandei, care a ataşat şi o copie a contractului.

Documentul are 30 de pagini şi a fost scanat în 15 decembrie la Cabinet, după semnarea lui, precizează fostul purtător de cuvânt al Ministerului Educaţiei.

„Acum întreb şi eu: unde este acest document? Pentru că, după semnarea contractului de ministrul Mircea Dumitru, departamentul juridic l-a luat pentru a-i da număr de înregistrare (după cum vedeţi, în varianta scanată el nu este înregistrat). Acesta trebuia apoi să fie înregistrat la Ministerul Muncii, după care, publicat în Monitorul Oficial. Acum, dacă documentul e la Muncă, mă gândesc că se poate vorbi cu doamna ministru să fie înregistrat la departamentul de specialitate, că doar ne interesează binele profesorilor, nu? Şi acel contract colectiv a fost negociat pur tehnic, între departamentele ministerului şi cele ale sindicatelor. Iar dacă e undeva pe la Monitor, iară se poate vorbi pentru publicarea contractului colectiv, că doar la Monitorul Oficial se lucrează şi noaptea, nu?”, a adăugat fostul putător de cuvânt al ministerului.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Când se trage la sorți țintarul din SuperLiga 2026-2027. LPF a stabilit data oficială a evenimentului. Update
Capital.ro
Scumpiri la pompă după câteva zile de pauză. Șoferii plătesc mai mult. Cât costă acum benzina și motorina
Playtech.ro
De ce nu mai investesc românii în titluri de stat? Fidelis a înregistrat cel mai slab rezultat din ultimii ani
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
Beneficii pentru românii de peste 40 de ani. Mulți nu știu că au acest drept gratuit în țara noastră
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?