Traian Băsescu îl umileşte pe viitorul ministru al Justiţiei: „Un judecător pe care poţi să îl arunci la coşul de gunoi”

Fostul președinte Traian Băsescu l-a criticat vehement pe Tudorel Toader, propunerea PSD pentru portofoliul de la Justiției, aducând aminte de decizia sa de pe vremea când era judecător la Curtea Constituțională de a face opinie separată pe tema invalidării referendumului de suspendare ce l-a vizat pe Băsescu. Cu toate acestea, acesta a afirmat că este o propunere mai bună decât orice putea oferi PSD.
Filip Stan
22 feb. 2017, 16:34
Traian Băsescu îl umileşte pe viitorul ministru al Justiţiei:

„O numire mai bună decât orice putea oferi PSD, e ca malacul ăla mare fără resurse, nu au avut niciun om destul de credibil din PSD.

Numirea domnului Toader este una riscantă. Eu îmi aduc aminte de un eveniment, marele eveniment al eratei Curții Constituționale la referendumul din 2012. Domnul Tudorel Toader a fost unul dintre aceea care a vrut să mistifice rezultatul referendumul. Adica să nu recunoască faptul că nu se îndeplinise cvorumul de participare de 50% +1.

Patru miniştri noi în Guvernul Grindeanu. Tudorel Toader, propus ca ministru al Justiţiei, Rovana Plumb la Fonduri Europene

Un judecător CCR care are în față o lege și nu vrea să recunoască faptul că în aceea lege scrie că referendumul e valabil dacă participa 50%=1 e un judecator pe care poti să îl arunci la coșul de gunoi. Acest om poate mistifica și legea dacă e nevoie.

În raport cu ce putea furniza PSD, pentru mine este o speranță. Pentru că un judecător care a stat 9 ani în CCR nu poate scăpa cu altceva decat abc-ul și poate înțelege câte decizii CCR avem nepuse în Codul Penal. Speranța mea este că va pune prioritatea 0 modificarea articolelor declarate neconstituționale de Curte.

Speranța mea este că lăsându-și umorile politice, domnul Toader dacă va fi desemnat minsitru va pune ordine în harababura din Codul Penal”, a afirmat fostul președinte, conform B1.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Alertă la nivel european: fenomenul care se răspândește rapid în fiecare colț al continentului. Situația în România
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Ce înseamnă pentru români faptul că EURO a trecut de 5 lei? Eşti afectat mai mult decât ai crede
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
România se cutremură. Vine un tsunami economic
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Vine o schimbare totală. Nicușor Dan face un anunț major. La asta nu se mai aștepta nimeni
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele