Anunţ important pentru utilizatorii WhatsApp! Ce se va întâmpla cu serviciul de mesagerie

Serviciul de mesagerie WhatsApp marchează împlinirea a opt ani de la lansarea sa printr-o actualizare care include o nouă funcție denumită Status, prin care utilizatorii pot împărtăși cele mai frumoase momente cu prietenii lor sub formă foto, video sau prin GIF-uri, scrie marți digitaltrends.com.
Filip Stan
23 feb. 2017, 17:30
Anunţ important pentru utilizatorii WhatsApp! Ce se va întâmpla cu serviciul de mesagerie

Această nouă funcție este similară celei oferite de platforma digitală Snapchat.

Compania de mesagerie deținută de Facebook testează de ceva timp Status, care potrivit portalului digitaltrends.com este aproape o copie a serviciului Snapchat. Succesul uriaș al Snapchat i-a determinat pe responsabilii Facebook să implementeze astfel de funcții în mai multe dintre produsele companiei, precum Stories al Instagram sau Messenger Days al Facebook Messenger.

”Când WhatsApp a fost lansat în urmă cu opt ani, a început ca o aplicație de status update, unde oamenii puteau tasta un rând scurt de text pentru ca ceilalți utilizatori din lista lor să vadă ce au făcut sau ce au de gând să facă”, conform unui mesaj postat pe blogul companiei. ”Când am înțeles că oamenii foloseau această funcție pentru a comunica în timp real, am reproiectat WhatsApp ca o aplicație de mesagerie”, conform aceleiași surse.

Funcția Status oferă noi posibilități utilizatorului la nivelul camerei privind realizarea și distribuirea fotografiilor, videoclipurilor și imaginilor animate. Pot fi adăugate texte, emoticoane sau doodle-uri în realizările media ale utilizatorului pe care acesta le poate trimite celor din lista sa de contacte.

Noile actualizări ale celor din lista de contacte apar în dreptul butonului Status (Stare). Stările indicate public de utilizatorii aplicației expiră după 24 de ore și acestea au aceeași caracteristică de criptare ca și mesajele transmise între utilizatori.

Cei de la WhatsApp susțin că în fiecare zi se trimit circa 50 de miliarde de mesaje prin intermediul aplicației, peste 3,3 miliarde de fotografii, 760 de milioane de videoclipuri și 80 de milioane de imagini animate. Funcția Status este disponibilă în versiunea actualizată a aplicației din magazinele electronice pentru utilizatorii dispozitivelor Android, Apple și Windows.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce au făcut Cristina Răduț și Ștefan Baiaram de la Universitatea Craiova înainte de cununie. Au dat cărțile pe față abia acum
Capital.ro
România a pierdut unul dintre cei mai mari medici. Prof. dr. Bogdan Marinescu, pionier al fertilizării in vitro, s-a stins din viață
Playtech.ro
Românii care pot primi bani în plus față de șomaj. Ajutorul se acordă timp de până la doi ani în anumite situații
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Gheorghe Hagi a dezvăluit care este cel mai mare regret: ”Ghinion”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?