Atentat cu maşină-capcană în Siria. Cel puţin 60 de oameni au fost ucişi şi mai multe zeci sunt răniţi

Cel puțin 45 de persoane au fost ucise și alte câteva zeci rănite în explozia unei mașini capcană ce a avut loc vineri într-un sat din apropiere de orașul sirian Al-Bab și care i-a vizat pe rebelii care luptă împotriva grupării Stat Islamic (SI), a indicat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), citat de Reuters.
Iulian Tudor
24 feb. 2017, 09:00
Atentat cu maşină-capcană în Siria. Cel puţin 60 de oameni au fost ucişi şi mai multe zeci sunt răniţi

UPDATE: Bilanţul atentatului cu maşină-capcană produs vineri în nord-vestul Siriei a crescut la până la 60 de morţi şi 100 de răniţi, anunţă presa turcă şi grupările de activişti din zonă, citate de CNN.

Rebelii susținuți de Turcia i-au alungat joi pe jihadiști din Al-Bab, ultimul mare fief al SI din nord-vestul Siriei, și din alte două orașe mai mici din apropiere, Qabasin și Al-Bezah, după săptămâni de lupte de stradă.

Atacul cu mașină capcană a vizat birourile forțelor militare și de securitate din Sousian, care se află în spatele liniilor de apărare ale rebelilor la circa opt km nord-vest de Al-Bab, potrivit OSDO, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Atentat cu maşină-capcană la Bagdad. Cel puţin 18 morţi şi aproximativ 50 de răniţi

Situat la 25 km sud de granița cu Turcia, Al-Bab era vizat din 10 decembrie 2016 de o operațiune întreprinsă de către forțe turcești și rebeli sirieni. Este vorba de un succes major pentru Ankara, care a lansat la sfârșitul lunii august o operațiune militară în nordul Siriei pentru a-i alunga pe jihadiști de la frontiera sa cu Siria.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Massimo Moratti, președintele de legendă al lui Inter Milano, a ajuns la terapie intensivă!
Capital.ro
Elena Udrea, din nou cea mai fericită. Se poate citi iubirea direct pe chipul ei. Totul e filmat (FOTO)
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Andi Moisescu și Olivia Steer ar fi divorțat după 22 de ani de căsnicie
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Vrea să plece ”cât mai repede și cu orice preț” de la FCSB! Jucătorul s-a săturat de criticile lui Gigi Becali
MediaFlux
Cosmeticele care vor fi interzise în magazine de la 1 septembrie. Ce substanță periculoasă conțin
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Imagini dramatice în Mamaia. Un turist, salvat de la înec în ultima clipă