Ministrul Finanţelor: Hotărârea de retragere a ofiţerilor SRI din ANAF trebuie să ajungă în CSAT

SRI a luat decizia retragerii oamenilor detaşaţi în cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), iar decizia trebuie să ajungă în Consiliul Suprem de Apărare a Ţării, hotărârea urmând să fie adoptată în şedinţa din luna martie, a declarat ministrul Finanţelor, Viorel Ştefan.
Iulian Tudor
10 mart. 2017, 14:09
Ministrul Finanţelor: Hotărârea de retragere a ofiţerilor SRI din ANAF trebuie să ajungă în CSAT

„Ofiţerii SRI au fost detaşaţi în cadrul ANAF în baza unei decizii a CSAT. Îndatoririle lor vizează elaborarea de strategii şi analize pentru perioada în care activează în ANAF. SRI a luat această decizie de a solicita să-şi retragă oamenii, iar decizia trebuie să ajungă în CSAT. Ar trebui ca această decizie să fie adoptată în şedinţa din luna martie”, a declarat, într-un răspuns pentru Mediafax, ministrul Finanţelor Publice, Viorel Ştefan.

Directorul Serviciul Român de Informaţii, Eduard Hellvig, a anunţat miercuri, într-un răspuns la solicitarea MEDIAFAX, că a demarat procedura de retragere a celor a celor 23 de ofiţeri SRI care activau în cadrul Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală, din ANAF. din anul 2013.

Potrivit SRI, decizia în acest caz a aparţinut tuturor factorilor decizionali din instituţiile statului român, reprezentate în CSAT, inclusiv preşedintele şi premierul României, Serviciul Român de Informaţii punând în aplicare, ulterior, hotărârea CSAT.

Serviciul Român de Informaţii a precizat, pentru MEDIAFAX, că specialişti militari din cadrul SRI au fost detaşaţi la ANAF, la solicitarea acestei instituţii, în conformitate cu prevederile Legii nr.80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare şi ale Legii nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, în baza unei hotărâri CSAT clasificate, ei contribuind la creşterea gradului de expertiză analitică, la consolidarea unor mecanisme şi proceduri de lucru unitare şi, de asemenea, la asigurarea unor standarde superioare de integritate.

„Atribuţiile ofiţerilor detaşaţi au fost exclusiv cele aferente fişelor de post ale funcţiilor ocupate în cadrul ANAF. Pe perioada detaşării, ofiţerii SRI au răspuns exclusiv obligaţiilor de serviciu atribuite de şefii ierarhici din cadrul ANAF”, potrivit SRI.

Serviciul Român de Informaţii a mai precizat că numărul ofiţerilor detaşaţi la ANAF nu a fost niciodată de ordinul sutelor, fiind tot timpul mai mic decât cel aprobat prin hotărârea CSAT. Astfel, iniţial, au fost detaşate 28 de cadre, în prezent, aflându-se în derulare procesul de retragere etapizată a acestora.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Andrei Nicolescu, răspuns dur după atacurile lui Angelescu: „Dacă există un război la Rapid, nu e problema clubului Dinamo!”. Exclusiv
Capital.ro
Gestul interzis care îl poate costa libertatea pe Călin Georgescu. A fost filmat: E un gest camuflat, transgresiv
Playtech.ro
Cum faci o reclamație la ANRE dacă furnizorul de energie te-a taxat incorect și vrei să-ți recuperezi banii
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Anunț de ultimă oră pentru elevi! Când se redeschid școlile
Cancan.ro
Modificare în grilă Antena 1: Asia Express, scoasă din grila TV de duminică. Ce se întâmplă cu show-ul prezentat de Irina Fodor
iamsport.ro
Cristi Tănase a spus că Pițurcă e ”mic copil” pe lângă un alt fost antrenor de la FCSB: ”Extraordinar!”
MediaFlux
Avertisment pentru români. Anii care NU se iau în calcul la pensie
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar