Pavel Năstase: Ministerul Educaţiei a lansat procedura de achiziţie a manualelor:termenul-limită este luna iulie

Ministrul Educaţiei, Pavel Năstase, a declarat marţi, în cadrul Comisiei de învăţământ din Camera Deputaţilor, că ministerul a lansat procedura de achiziţie a manualelor pentru anul şcolar viitor, astfel încât elevii să beneficieze de ele încă din prima zi a cursurilor. El a ţinut să precizeze că manualele sunt „foarte încărcate” din punctul de vedere al conţinutului.
Filip Stan
14 mart. 2017, 16:19
Pavel Năstase: Ministerul Educaţiei a lansat procedura de achiziţie a manualelor:termenul-limită este luna iulie

Pavel Năstase a precizat că Ministerul Educaţiei a lansat achiziţia manualelor pentru anul şcolar viitor, termenul limită fiind luna iulie.

„În concluzie, dincolo de ceea ce am făcut rapid şi în ideea de a realiza – manuale şcolare la începutul şcolii pentru toate clasele, la clasa a V-a vorbim de manuale noi. Pentru celelalte clase – completarea stocului de manuale – deja am lansat achiziţia prin Inspectoratele Şcolare, iar termenul este luna iulie. Practic, sper că anul acesta, toate manualele şcolare să fie pe băncile şcolilor înainte de începerea şcolii”, a conchis Pavel Năstase.

„Am avut întâlniri cu editurile pentru a reduce perioada de producţie a manualelor şcolare de la 6 luni la 100 de zile. A doua măsură a fost schimbarea criteriilor de achiziţie publică. Dacă până acum era preţul cel mai mic ca şi criteriu, de data aceasta am introdus criterii de calitate şi avem următoarea pondere: 85% din punctaj se obţine din criteriile de calitate, iar restul de 15% din preţ. Am dat şi un preţ maximal până la care editurile să îşi facă ofertele respective”, a afirmat ministrul Educaţiei.

Pavel Năstase a mai spus că manualele şcolare sunt „foarte încărcate”, în condiţiile în care programele şcolare sunt „exagerat de dezvoltate” şi care, de multe ori, nu respectă competenţele principale.

„Toată lumea sesizează un lucru pe care îl constatăm cu toţii, anume că avem manuale şcolare foarte încărcate care pleacă de la programe şcolare care iarăşi sunt exagerat de dezvoltate şi care, de multe ori, nu respectă competenţele principale, competenţele de bază de la care pleacă aceste programe şcolare. În acest context am avut discuţii cu inspectorii de specialitate pe aceste manuale, astfel încât să reducă cât mai mult posibil partea aceasta de conţinut”, a completat ministrul.

El a susţinut că trebuie intervenit şi la manualele claselor I-IV, doarece părinţii şi copiii se plictisesc din cauză că sunt „exagerat de încărcate din punctul de vedere al conţinutului”.

„Pe baza observaţiilor, pe baza analizelor care se fac în cadrul Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei, ne-am dat seama că la clasele I-IV, unde avem manuale noi, trebuie şi acolo să intervenim pentru că părinţii şi copiii se plictisesc tocmai datorită acestor manuale care sunt exagerat de încărcate din punctul de vedere al conţinutului”, a subliniat ministrul Educaţiei.

Citeşte şi Ministerul Educaţiei a lansat un apel pentru selecţia profesorilor care vor evalua proiectele de manuale şcolare pentru clasa a V-a

 

DailyBusiness
Alertă alimentară în mai multe magazinele din România. Un condiment folosit în toate bucătăriile a fost retras de urgență
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Tzancă Uraganu a fentat ANAF de milioane de euro. Cum au ajuns banii făcuți pe YouTube într-o firmă din Luxemburg. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă cărțile de identitate din octombrie. Statul care trece la buletinul electronic
Playtech.ro
Pensia după 40 de ani de muncă: câți bani poți încasa conform noilor reguli
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
A murit pe scările spitalului din Reșița, după ce o treapă s-a rupt: „Un infarct”
Cancan.ro
S-a aflat! El este bărbatul care l-a ucis pe Auraș în lupta de stradă de la Craiova. Cu ce se ocupă tânărul
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Tichete sociale pentru alimente şi mese calde, către persoanele defavorizate. Când intră primii bani pe card
stirilekanald.ro
Halucinant! Cine l-a înjunghiat, de fapt, pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova! Detalii șocante
substantial.ro
Cu o lună înainte de un accident vascular, corpul tău te avertizează: 10 semne pe care să nu le ignori niciodată