Topul Forbes 2017. Care sunt cele mai bogate femei din lume şi ce averi au ele

Liliane Bettencourt, care deţine o participaţie de 3% la L’Oreal şi o avere de aproape 40 de miliarde de dolari, este cea mai bogată femeie din lume, potrivit clasamentului Forbes din 2017, fiind urmată de Alice Waton (Wal-Mart) şi Jacqueline Mars (Mars).
Alina Costache
25 mart. 2017, 15:16
Topul Forbes 2017. Care sunt cele mai bogate femei din lume şi ce averi au ele

Liliane Bettencourt, în vârstă de 94 de ani, ocupă prima poziţie în clasamentul celor mai bogate femei din 2017 realizat de Forbes. Cu o avere de 39,5 miliarde de dolari, Bettencourt deţine împreună cu copiii o participaţie de 33% la compania franceză L’Oreal. Tatăl său, Eugene Schueller, a fondat imperiul cosmetic în 1907. În topul general al publicaţiei, Bettencourt ocupă locul 14.

Alice Walton se clasează pe locul doi în clasamentul celor mai bogate femei, cu o avere de 33,8 miliarde de dolari. Singura fiică a fondatorului Wal-Mart, Alice îşi revendică poziţia a 17-a în clasamentul general. Miliardara s-a ocupat de artă, spre deosebire de fraţii ei, Rob şi Jim, care s-au concentrat pe Wal-Mart, companie care administrează un lanţ de magazine şi hipermarketuri.

Averea de 27 de miliarde de dolari a lui Jacqueline Mars o propulsează pe locul 26. Americanca de 77 de ani deţine o treime din cel mai mare producător de dulciuri, Mars, compania pe care bunicul ei a înfiinţat-o în 1911, în propria bucătărie, scrie Forbes.

Citeşte şi Una dintre cele mai bogate femei din lume a născut gemene la 53 de ani

Italianca Maria Franca Fissolo se poziţionează pe al patrulea loc din clasamentul celor mai bogate femei al Forbes, cu 25,2 miliarde de dolari. Maria este văduva lui Michele Ferrero, cel care a transformat grupul Ferrero într-una dintre cele mai mai companii de dulciuri, cunoscută pentru crema Nutella, ciocolatele Kinder şi bomboanele mentolate Tic-Tac.

Cea mai bogată femeie din Germania, Susanne Klatten, îşi datorează averea de 20,5 miliarde de dolari participaţiei pe care a moştenit-o la producătorul de maşini BMW de la părinţii Herbert şi Johanna Quandt. Susanne şi fratele ei deţin împreună o participaţie de 50% la BMW.

Pe lista celor mai bogate femei se regăsesc Laurene Powell Jobs, văduva lui Steve Jobs, cu o avere de 20 de miliarde de dolari şi Charlene de Carvalho-Heineken, cu o avere de 12,6 miliarde de dolari, generată, în principal de participaţia de 23% la Heineken. Laurene este fondatoare şi preşedinta Emerson Collective, o organizaţie care foloseşte antreprenoriatul pentru a promova schimbări sociale şi pentru a ajuta studenţi care nu au surse de finanţare.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Diandra Doris, fosta ispită de la Insula Iubirii, pe mâna esteticianului! La ce intervenție a apelat
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Top cele mai frumoase jucătoare de tenis din lume. Pe ce loc se află Sorana Cîrstea, Emma Răducanu prezență surpriză
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Decizia luată după ce a ieșit din închisoare: Nu mai pierd timpul
Playtech.ro
Adrian Alexandrov, vânat de o artistă superbă din România! Iubitul Elenei Udrea atrage multe priviri. Ce spune...
Adevarul
Val de reacții după ce o femeie a fost agresată verbal în Cluj pentru că vorbea în maghiară la telefon
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Doliu în lumea academică! A murit Gheorghe Secară. Era unul dintre cei mai iubiți profesori universitari din Pitești
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Breaking news! FRF a luat decizia în privința lui Mircea Lucescu. Urmează anunțul oficial
MediaFlux
Semne că vine criza mondială. Va lovi și România
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor