Ţara în care caprele au luat locul banilor. Măsura disperată luată de guvern

În Zimbabwe, țară ruinată de ani de zile de hiperinflație, chiar și guvernul recurge la troc. Astfel, în școlile publice, părinții pot plăti taxele școlare pentru copiii lor dând vite către stat.
Filip Stan
20 apr. 2017, 08:34
Ţara în care caprele au luat locul banilor. Măsura disperată luată de guvern

Hiperinflaţia de la începutul anilor 2000 a devastat Zimbabwe, lăsând economia în paragină. S-a ajuns în situaţia în care foarte puţini părinţi din mediul rural îşi mai permit să plătească în bani taxele şcolare ale copiilor lor, astfel că s-a ajuns la un compromis cu guvernul.

Oamenilor li se permite să ofere vite către stat, în locul banilor, după cum recunoaşte şi ministrul Educaţiei. „Şcolile noastre trebuie să fie flexibile. De exemplu, dacă în localitate există o lucrare publică aflată în construcţie, se poate lucra acolo în schimbul plăţii taxelor„, a mai afirmat acesta, citat de Sunday Mail.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
FCSB și U Cluj, puhoi de bani de la UEFA pentru zero victorii în șase meciuri!
Capital.ro
Reguli pentru buletine din august 2026. Cine mai poate obține cartea de identitate clasică și cât costă noul document
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România