Donald Trump: Îmi iubeam fosta viaţă, să fii preşedinte implică mult mai multă muncă decât fosta mea viaţă

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, se simte ca într-un cocon şi este surprins de cât de greu este să fii preşedinte la Casa Albă, potrivit unui interviu acordat după primele o sută de zile de mandat pentru jurnaliştii Reuters.
Filip Stan
28 apr. 2017, 05:36
Donald Trump: Îmi iubeam fosta viaţă, să fii preşedinte implică mult mai multă muncă decât fosta mea viaţă

”Îmi iubeam fosta viaţă, aveam atât de multe chestii care mergeau pentru mine. Asta implică mult mai multă muncă decât fosta mea viaţă, Credeam că va fi mai uşor”, a declarat preşedintele Statelor Unite.

Donald Trump a renunţat la viaţa sa de afacerist newyorkez şi dezvoltator imobiliar, pentru a fi învestit în poziţia de preşedinte după o campanie extrem de controversată pentru Casa Albă.

La mai bine de cinci luni de la victoria sa în alegerile prezidenţiale şi la o sută de zile de la învestire, miliardarul republican se gândeşte în continuare la alegerile din toamnă, în care a învins-o pe Hillary Clinton. Donald Trump chiar a întrerupt o discuţie despre preşedintele Chinei, Xi Jinping, pentru a da o copie a hărţii electorale din 2016 jurnaliştilor de la Reuters.

”Uite aici, poţi să o păstrezi, asta este harta finală cu numere. E destul de bună, nu-i aşa? Desigur că noi suntem cu roşu”, a spus preşedintele republican de la Biroul Oval.

De asemenea, miliardarul a împărţit cu generozitate hărţi electorale cu toţi cei trei reporteri ai Reuters prezenţi la Casa Albă.

Donald Trump susţine că era obişnuit să nu aibă parte de intimitate în ”vechea sa viaţă”, dar este surprins de cât de puţină intimitate are ca preşedinte al Statelor Unite. Miliardarul republican încearcă în continuare să se obişnuiască cu prezenţa non-stop a agenţilor de la Secret Service.

Chiar eşti în coconul tău mic, pentru că ai o protecţie atât de masivă încât nu poţi să mergi nicăieri”, a mai spus acesta.

Atunci când preşedintele părăşeste Casa Albă, acesta este cel mai probabil într-o limuzină sau într-un SUV.

De asemenea, miliardarul recunoaşte că îi este dor să-şi conducă propria maşină şi regretă că nu poate să facă asta la Casa Albă.

Mi-ar plăcea să conduc. Nu mai pot să conduc”, susţine Donald Trump.

Trump nu a renunţat la multe obiceiuri pe care le avea atunci când îşi conducerea imperiul financiar şi deţinea propria emisiune TV.

El recunoaşte că apelează adeseori la prieteni din exteriorul administraţiei prezidenţiale şi la foşti colegi pentru a primi sfarturi sau încurajări, iar consilierii de rang înalt s-au resemnat deja cu acest comportament din partea lui Donald Trump.

De asemenea, acesta susţine că a ales să nu participe la Dineul Corespondenţilor de la Casa Albă pentru că simte că este tratat incorect de multe organizaţii mass-media din Statele Unite.

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce avere are Simona Halep. Afacerile cu care a dat lovitura cea mai mare jucătoare din istoria tenisului românesc
Capital.ro
Plata în numerar vs plata pe card pentru pensii. Florin Manole: Nu obligăm pe nimeni, dar încurajăm a doua variantă
Playtech.ro
Cum verifici câți bani ai strâns la pensia privată – pașii de urmat
Adevarul
Locul sacru unde Moise ar fi primit Cele Zece Porunci, transformat într-un mega-resort de lux. Au fost mutate morminte pentru a face loc unui parc auto
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
El este bărbatul de 40 de ani care a murit ars de viu, după ce s-a prăbușit cu mașina de pe podul de pe Centura Capitalei. Ar fi suferit din dragoste
Cancan.ro
Evenimentul anului! Moștenitorul Cris Tim a scris istorie în lumea bună! Timiș Jr., botez de 1 mil. € pentru Adam Ştefan!
iamsport.ro
Semne mari de întrebare în legătură cu noul patron din SuperLiga: ”Care e afacerea, de ce a venit? E mai probabil să pierzi banii!”
MediaFlux
Al 13-lea salariu. Ce prevede Codul Muncii referitor la acest privilegiu
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…