Accident MORTAL pe un şantier naval administrat de Samsung: Şase muncitori au murit şi peste 20 sunt răniţi

Şase persoane au fost ucise iar alte peste 20 rănite, după ce o macara s-a prăbuşit pe un şantier naval sud-coreean administrat de Samsung, potrivit agenţiei Yonhap, scrie BBC News.
Iulian Tudor
02 mai 2017, 09:53
Accident MORTAL pe un şantier naval administrat de Samsung: Şase muncitori au murit şi peste 20 sunt răniţi

Salvatori căutau eventuale persoane prinse sub macara după acest incident care a avut loc luni la Geoje, lângă Busan. Victimele ar fi muncitori de la firme subcontractante ale constructorului de nave Samsung Heavy Industries.

Incidentul i-a şocat pe sud-coreeni, în contextul în care în ţară rata accidentelor industriale este scăzută. O anchetă asupra acestei tragedii este în curs.

O platformă petrolieră este construită pentru grupul framcez Total, care intenţionează să o folosească în câmpul său petrolier Martin Linge, în Marea de Nord, în largul Norvegiei, potrivit news.ro.

Citeşte şi Bărbat prins sub un container pe un şantier din Bucureşti. Imagini şocante de la locul tragediei

„Macaraua s-a prăbuşit peste modulul platformei, unde lucrau oamenii”, a declarat pentru Yonhap un purtător de cuvânt al Total, Leif Harald Halvorsen.

„Pentru moment, toate lucrările pe şantier au fost oprite, iar o anchetă este în curs”, a spus el. Între morţi ori răniţi nu se află vreun angajat Total, a precizat el.

Samsung Heavy Industries este al treilea cel mai mare constructor naval din lume şi este implicat, de asemenea, în lucrări de inginerie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
Marius Șumudică a comentat subiectul „Dan Petrescu, director tehnic la FCSB”. „Ar fi o lovitură, el arde pentru fotbal. E cel mai bun!”. Exclusiv
Capital.ro
Alertă din nou în județul Tulcea. IGSU avertizează asupra riscului căderii unor obiecte din spațiul aerian
Playtech.ro
Ce aparate consumă cel mai mult curent în timpul caniculei. Cum poți reduce factura la energie
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Rusia s-a răzgândit! Răsturnarea de situație privind războiul din Ucraina
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România