FURTUNĂ la Washington după demiterea lui Comey: Trump luase decizia împotriva şefului FBI „din ziua alegerilor”

Noi informaţii privind culisele demiterii, de către preşedintele Donald Trump, a şefului FBI, James Comey, au ieşit la iveală, într-un briefing la Casa Albă organizat, miercuri, de Sarah Huckabee Sanders, secretarul de presă al Casei Albe.
Sânziana Stancu
10 mai 2017, 19:54
FURTUNĂ la Washington după demiterea lui Comey: Trump luase decizia împotriva şefului FBI

Donald Trump luase în calcul demiterea şefului FBI, James Comey „chiar din ziua când a fost ales preşedinte al Statelor Unite”, a spus Sarah Sanders, secretarul adjunct de presă al preşedintelui Donald Trump, potrivit bbc.com. 

„Atât preşedintele Donald Trump, cât şi Ministerul Justiţiei şi propriul personal al FBI – toţi aceştia îşi pierduseră încrederea în Comey, a mai spus Sanders”, contrazicând astfel alte informaţii de presă anterioare din care rezulta că directorul FBI se bucura de încredere şi respect în noua Administraţie de la Casa Albă.

Trump l-a destituit pe Comey marţi, după ce mai multe oficialităţi din Ministerul Justiţiei ar fi ajuns la concluzia că directorul FBI ar fi condus în mod greşit investigaţiile privind folosirea de către fostul Secretar de Stat american, Hillary Clinton, care a candidat împotriva lui Trump, în alegerile din noiembrie. Ea a fost suspectată că şi-ar fi folosit email-ul privat în timpul când a deţinut această funcţie.

Citeşte şi Relaţii SUA-RUSIA: Trump şi Lavrov, întrevedere „foarte, foarte bună”. Putin se întâlneşte cu Trump la Hamburg

De-acum încolo, eşti terminat şi demis efectiv din funcţie, chiar acum„, i-a scris personal, într-o scrisoare,  Trump lui Comey, potrivit postului de televiziune NBC News, care a obţinut documentul respectiv cu semnătura lui Trump. 

Tabăra democrată este însă de altă părere privind demiterea lui Trump, aceea că fostul şef al FBI a fost demis că ar fi vrut ca, prin ancheta sa, să descopere eventuale legături între Rusia şi Trump.

DailyBusiness
Cât timp pierdem cu CFR față de Ungaria și Polonia. Cele mai importante orașe turistice din România, parcurse cu trenul în peste cinci zile
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Patru zodii care intră sub protecție divină de pe 29 august, de la ora 9.00. Noroc din plin, oportunități, dar și surprize pentru ele
Capital.ro
Plata cu cardul, obligatorie. Lege nouă în România din 1 ianuarie 2026. Se elimină pragul, nu se mai poate refuza
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă încurci benzina cu motorina la pompă sau invers. Ai vreo șansă să-ți repari mașina pe CASCO sau RCA
Adevarul
Dezertorii vin în ajutorul armatei ucrainene
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
Încă o tragedie în Cosmopolis! O femeie a murit după ce a căzut de la etajul 9 al unui bloc din complex
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Marian Ceaușescu l-a sunat pe Gigi Becali chiar înainte de FCSB - Aberdeen: ”Bună seara, domnule Gigi”
MediaFlux
O nouă lovitură pentru românii care stau la bloc. Vor plăti taxe duble CALCULE
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Pensionarii din Romania, luati prin surprindere! Rasturnare de situatie la PUNCTUL DE PENSIE