Noul consilier al preşedintelui Republicii Moldova are şi cetăţenia ROMÂNĂ. Cristina Buga a studiat 10 ani în Franţa

Președintele Igor Dodon, care pledează ca persoanele cu funcții de răspundere în instituțiile de conducere ale statului să dețină doar cetățenia Republicii Moldova, a numit-o miercuri, prin decret prezidențial pe Cristina Buga, în funcția de consilier al său pentru relațiile cu diaspora, relatează joi portalul IPN și Radio Chișinău.
Filip Stan
18 mai 2017, 08:13
Noul consilier al preşedintelui Republicii Moldova are şi cetăţenia ROMÂNĂ. Cristina Buga a studiat 10 ani în Franţa

Se pare că Dodon a fost într-atât de impresionat de CV-ul Cristinei Buga încât nu a mai contat faptul că aceasta deține, pe lângă cetățenia moldoveană, și pe cea română.

Cristina Buga a locuit peste zece ani în Franța, și-a făcut studiile la Universitatea ‘Pierre Mendes France’ din Grenoble și a obținut masteratul în economie internațională și doctoratul în științe economice la Universitatea din Grenoble, potrivit Agerpres.

Timp de mai mulți ani, Cristina Buga a activat ca profesor asociat în științe economice la Universitatea din Grenoble și cercetător asociat în afaceri internaționale la Universitatea din Pretoria.

Citeşte şi Sturza despre Dodon, la parada din Moscova: Putin a fost secondat de un pudel. Putea fi de un câine lup sau de un leu bătrân

Candidatura Cristinei Buga, care a întrunit mai multe criterii esențiale, a fost selectată în urma unui concurs la care au fost depuse peste 100 de dosare, indică Igor Dodon într-o postare pe Facebook.

Una dintre primele misiuni ale Cristinei Buga este organizarea, în cadrul vizitei lui Igor Dodon de săptămâna viitoare în Turcia, a unei întâlniri cu reprezentanții diasporei moldovenești din Istanbul.

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Cel mai mare sportiv român din istorie. Topul în care Gheorghe Hagi e pe 2, iar David Popovici abia al 5-lea. Sondaj național FANATIK / Inscop
Capital.ro
De ce au fost anulate alegerile prezidențiale din 2024? Florin Călinescu: O lovitură de stat. Nicușor Dan a mințit în clar și olograf
Playtech.ro
Ce este încălzirea stratosferică timpurie. Fenomenul rar aduce frig extrem
Adevarul
Consultant: România are rețeta perfectă să dea afară din țară marile companii străine. „Ce au în comun Bosch, Amazon și Carrefour”
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Imaginea legendară a lui Ienei, spulberată în bucăți: ”El nu a fost niciodată un mare tactician”
MediaFlux
Oferte avantajoase la energie de Black Friday 2025. Sfatul șefului ANRE pentru consumatorii români
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai