Bob Dylan a trimis un discurs înregistrat de primire a Nobel-ului, pentru a putea primi premiul de 820 de mii de euro

Cântăreţul Bob Dylan a transmis, la începutul acestei săptămâni, discursul de primire a premiului Nobel pentru literatură, înregistrat, un act formal necesar pentru a beneficia de suma de 819.000 de euro care reprezintă valoarea în bani a distincţiei.
Iulian Tudor
06 iun. 2017, 10:55
Bob Dylan a trimis un discurs înregistrat de primire a Nobel-ului, pentru a putea primi premiul de 820 de mii de euro

Discursul tratează legătura dintre poezie şi cântec şi invocă o sumă de personaje, de la Homer la Moby Dick. Dylan a avut la dispoziţie şase luni pentru a-şi transmite discursul, în care se declară influenţat de Cervantes, Herman Melville, Shakespeare, dar şi de Buddy Holly, unul dintre pionierii rock and roll.

Dylan a menţionat în discursul său trei cărţi capitale care l-au influenţat – Moby Dick de Herman Melville Odiseea lui homer şi cartea lui Erich Maria Remarque „Nimic nou pe frontul de Vest”.

Bob Dylan şi-a primit diploma şi medalia Nobel la începutul lunii aprilie, între două concerte. Ceremonia a fost intimă, încât s-a aflat despre ea că a avut loc de la unul dintre membrii Academiei, Horace Engdahl care, întrebat o televiziune suedeză dacă Dylan şi-a ridicat distincţia, a răspuns monosilabic: „Da”.

Ceremonia de decernare a avut loc la 10 decembrie 2016, în absenţa lui Dylan, reprezentat de cântăreaţa Patti Smith.

Bob Dylan este unul dintre cele mai influente personaje ale secolului al XX-lea, un simbol al inovaţiei în muzică şi cultură, primul artist care a îmbinat muzica pop cu ambiţiile intelectuale. Bob Dylan s-a născut pe 24 mai 1941 în Duluth, Minnesota.

Citeşte şi Chimistul George Olah, câştigător al premiului Nobel, a murit la 89 de ani

A fost influenţat şi de autorii timpurii ai Generaţiei Beat, dar şi de poeţii modernişti americani. L-a întâlnit pe producătorul muzical John Hammond şi a semnat contractul pentru albumul său de debut, cu titlul „Bob Dylan” (1962). În anii ce au urmat a înregistrat mai multe albume care au avut un impact fulminant asupra muzicii comerciale: Bringing It All Back Home and Highway 61, remasterizat în 1965, „Blonde On Blonde” în 1966 şi „Blood On The Tracks” în 1975. A fost un muzician prolific şi în următoarele decade, când a scos „Oh Mercy” (1989), „Time Out Of Mind” (1997) sau „Modern Times” (2006).

Dylan a înregistrat un număr mare de albume în jurul unor teme precum condiţiile sociale ale oamenilor, religia, politica şi dragostea. A câştigat 11 premii Grammy, un Oscar şi un Glob de Aur. A fost introdus în Rock and Roll Hall of Fame, în anul 2000 a primit Polar Music Prize, iar în 2012 preşedintele american Barack Obama i-a decernat Medal of Freedom.

Revista Rolling Stone l-a clasat pe Bob Dylan pe locul al doilea în topul celor mai mari 100 de artişti realizat în anul 2011 şi pe locul al şaptelea în clasamentul celor 100 cei mai importanţi muzicieni alcătuit în 2008.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Kennedy Boateng, anunţ despre prelungirea contractului cu Dinamo: “Cei din club îmi ştiu valoarea! Iubesc să joc aici”
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
Vine gerul cu adevărat! Prognoza meteo pentru Crăciun şi Revelion s-a schimbat, meteorologii au greşit
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un tânăr de 20 de ani, care mergea în vizită la bunica sa din Suceava, și-a pierdut viața după ce a intrat violent într-un autoturism
iamsport.ro
O nouă destinație pe harta Formulei 1! Toate detaliile despre cursa-surpriză anunțată
MediaFlux
Fierbere în Coaliție după moțiunea împotriva ministrului Mediului. Kelemen Hunor: ”Coaliția pare nefuncțională”
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde