Autorităţile din Dubai vor să-l extrădeze pe Şimota

Autorităţile din Dubai vor să-l extrădeze pe cunoscutul om de afaceri român Alin Şimota, potrivit jurnaliştilor din presa locală. Se pare că în Petroşani, oraşul natal al milioanarului, circulă zvonul că va ajunge acasă, pentru că i-au dispărut brusc postarile de pe rețelele de socializare.
Filip Stan
19 iul. 2017, 13:35
Autorităţile din Dubai vor să-l extrădeze pe Şimota

De câteva zile, în Petroşani, municipiul de baştină al lui Alin Simota, circulă un zvon cum că afaceristul va ajunge degrabă acasă. Informaţie confirmată de prietenii acestuia care au menţinut legătura cu el de când a fugit din ţară, adăpostindu-se în Emiratele Arabe Unite (EAU).

Primul semn că Simota nu mai este liber a fost absenţa lui de pe reţelele de socializare, unde apărea întotdeauna on-line, susţine un amic de-al lui. Apoi, au venit şi telefoanele din partea afaceristului către apropiaţii săi de acasă, prin care le-ar fi spus că a fost arestat. Un amic de-al lui Simota care a comunicat cu el de la momentul plecării în Dubai, ne-a spus că acesta a intrat ultima dată pe What’s up în 28 iunie, la ora 02:49. De atunci nu a mai apărut pe canalul de comunicare, scrie mesagerulhunedorean.

Nu se ştie precis motivul pentru care cei din Dubai s-au hotărât să-l împacheteze pe Simota şi să-l trimită acasă. Mai ales că, între România şi EAU există un protocol de extrădare doar a persoanelor care au comis fapte grave, cum ar fi crima sau violul, afaceristul neavându-le în „repertoriu”. O variantă ar fi că Simota ar fi jucat murdar şi în Dubai, derulând afaceri ilegale şi că ar fi anchetat pentru aceste fapte acolo. Alta ar fi că autorităţile din EAU au fost determinate să-l expedieze pe Simota în urma numeroaselor cereri venite de la instanţele din România, unde afaceristul este judecat pentru infracţiuni economice şi de crimă organizată, care se interesau despre stadiul procedurilor de extrădare.

Reamintim că, Simota a fugit în Dubai din ianuarie 2016. Acesta a fost localizat în septembrie şi arestat, autorităţile din România anunţând că au demarat procedurile de extrădare. Între timp afaceristul ar fi fost ţinut sub supraveghere în EAU. Simota are de executat un rest de pedeapsă din condamnarea de doi ani primită pentru acuzaţia de conflict de interese şi şase luni de închisoare primite pentru instigare la abuz în serviciu. Acesta mai este judecat în alte două dosare grele, unul dintre ele fiind cunoscut sub denumirea „Simota & Litera.”

DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Parolele pe care să nu le pui niciodată la Gmail. Avertisment important pentru toți utilizatorii
Capital.ro
Se pune limită la apă! Decizia intră în vigoare începând cu noaptea de 19/20.06.2025
Playtech.ro
Penalităţi pentru întârzierea plăţilor la asociaţia de proprietari, în 2025. Cât dai în plus, de fapt
DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Adevarul
Cine este generalul poreclit „gorila“ care îl presează pe Trump să atace Iranul
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Regretele și temerile lui Ion Iliescu. Sfaturi pentru românii care vor să aibă o viață lipsită de griji
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
SUA eliberează, din nou, vize pentru tineri! Condiția pe care trebuie să o respecte studenții pentru a fi eligibili
Cancan.ro
Americanii sunt în stare de șoc! Cine ar fi, de fapt, femeia care se afișează la brațul lui Donald Trump: 'Melania îl detestă! Este doar o
Playsport.ro
Doi români au ajuns în cel mai mic oraș din lume, aproape de România. „Nu ne-a venit să credem ce am găsit aici”
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Ion Iliescu l-a demascat pe eroul mesianic: E și greșit, e și toxic
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Lovitură pentru toți pensionarii: până la 350 de lei tăiați din pensie în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
19% sau 21%? Majorarea TVA între promisiuni politice, riscuri economice și nevoia de reformă