Vlad Voiculescu: E în Ministerul Sănătăţii un înalt funcţionar care ducea acte la PSD. Are 20.000 de lei salariu

Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu a dezvăluit că, în instituţia pe care a condus-o în perioada guvernării Cioloş, exista un consilier plătit cu 20.000 de lei pe lună, cu statut de înalt funcţionar public, care ducea la PSD documente şi care încă lucrează în minister.
Ionela Marcu
25 iul. 2017, 03:22
Vlad Voiculescu: E în Ministerul Sănătăţii un înalt funcţionar care ducea acte la PSD. Are 20.000 de lei salariu

lad Voiculescu a declarat la Digi 24 că Ministerul Sănătăţii de azi e constituit din câteva zeci de oameni care lucrează, în timp ce în mandatul său a lucrat cu aproximativ zece oameni, spunând că există foarte mulţi care sunt numiţi în posturi de partid, de diverse partide.

„A fost un om care se ocupa strict cu plimbatul documentelor din MS şi transmiterea către PSD. Cu asta se ocupa”, a susţinut fostul ministru.

Întrebat pe ce post era angajat acesta, fostul ministru a răspuns: „Pe un post de înalt funcţionar public. E în continuare în minister”.

Solicitat să precizeze ce fel de documnte ducea la PSD angajatul MS, Vlad Voiculescu a precizat că acesta „ducea toate documentele care lui îi păreau interesante pentru partid – ordine de ministru, referate”.

„Orice fel de lucru care ar putea face Ministerul Sănătăţii sau pe mine personal atacabil în presă. Poate şi alte lucruri”, a explicat fostul ministru, adfăugând că nu l-a putut da afară, pentru că „era înalt funcţionar public, un înalt funcţionar public nu poate fi dat afară”.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Bătaie ca-n filme la finala Cupei României dintre Steaua și Dinamo: „Vadim l-a convins pe Valentin Ceaușescu să scoată echipa de pe teren. Dinamoviștii și-au decernat trofeul singuri!”
Capital.ro
Adevărul despre apariția lui Călin Georgescu. Traian Băsescu l-a „citit” instant: Încerca de atunci să-și facă loc
Playtech.ro
Surpriză uriaşă de la meteo! S-a schimbat prognoza pentru noiembrie, ce urmează
Adevarul
Apariție misterioasă la Cernobîl: câini cu blană albastră rătăcesc prin zona de excludere
wowbiz.ro
Acestea sunt ULTIMELE imagini cu Ștefania Szabo în viața! Doctorița a murit în spital, la câteva ORE după un scandal uriaș
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Ioana Țiriac, în bikini, i-a pus pe jar pe arabi!
kanald.ro
Tragedie la Inter Milano: a murit! Conferința lui Cristi Chivu, anulată
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
ȘOCANT! E unul dintre cele mai mari nume din istoria Stelei, dar a recunoscut că ar fi preferat să ajungă la Dinamo: 'Puțina lume știe'
MediaFlux
Două luni de armată obligatorie! Serviciul militar va fi plătit cu 1000 de euro
stirilekanald.ro
Lacrimi și durere la priveghiul familiei Bălănuță, intoxicată cu monoxid de carbon. Tatăl, mama și fiica au fost găsiți fără viață în casă: „Ne este greu să înțelegem și să acceptăm ce s-a întâmplat”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara