Şase unităţi de alimentaţie publică de pe litoral, amendate de inspectorii sanitar-veterinari cu 15.000 de lei

Şase unităţi de alimentaţie publică de pe litoral au fost amendate marţi de către inspectorii sanitar-veterinari cu 15.000 de lei, ei descoperind că produsele alimentare nu erau depozitate corespunzător, dar şi că acestea erau vândute în spaţii neaprobate sanitar-veterinar, confiscând totodată peste 50 de kilograme de produse din carne, care erau improprii consumului uman.
Alina Costache
26 iul. 2017, 10:14
Şase unităţi de alimentaţie publică de pe litoral, amendate de inspectorii sanitar-veterinari cu 15.000 de lei

Potrivit unui comunicat de miercuri al ANSVSA, medicii veterinari, oficiali din cadrul Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Constanţa, împreună cu inspectorii sanitar-veterinari şi pentru siguranţa alimentelor delegaţi care activează în Comandamentul Sezon Estival 2017, au făcut marţi, controale în 38 de unităţi de alimentaţie publică de pe litoral.

„Pentru abaterile de la legislaţia sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor, un restaurant, trei unităţi tip bufet, un magazin alimentar şi un laborator cofetărie/patiserie au fost sancţionate contravenţional, cu amenzi în valoare de 15.000 de lei”, se arată în comunicat.

Inspectorii au constatat nereguli privind comercializarea produselor alimentare în spaţii neaprobate sanitar-veterinar, dar şi depozitarea necorespunzătoare a produselor alimentare.

Echipele de control au confiscat şi retras de la comercializare 53 de kilograme de carne şi produse din carne, improprii consumului uman, cantitatea respectivă urmând să fie distrusă.

Citeşte şi LOCURILE de pe litoralul românesc de unde NU trebuie să mâncaţi. MESAJUL preşedintelui ANSVSA

 

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Diandra Doris, fosta ispită de la Insula Iubirii, pe mâna esteticianului! La ce intervenție a apelat
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Top cele mai frumoase jucătoare de tenis din lume. Pe ce loc se află Sorana Cîrstea, Emma Răducanu prezență surpriză
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Decizia luată după ce a ieșit din închisoare: Nu mai pierd timpul
Playtech.ro
Problema de matematică pe care orice elev de clasa a II-a o poate rezolva, dar care dă bătăi de cap adulţilor
Adevarul
Val de reacții după ce o femeie a fost agresată verbal în Cluj pentru că vorbea în maghiară la telefon
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Doliu în lumea academică! A murit Gheorghe Secară. Era unul dintre cei mai iubiți profesori universitari din Pitești
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Breaking news! FRF a luat decizia în privința lui Mircea Lucescu. Urmează anunțul oficial
MediaFlux
Vacanța de iarnă din anul școlar 2025-2026. Surpriză pentru elevi și profesori 
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor