A murit unul dintre fotbaliştii de legendă. I se spunea „Maestrul” şi a fost premiat de UNESCO VIDEO

Fostul internaţional marocan Abdelmajid Dolmy a murit joi, la Casablanca, la vârsta de 64 de ani, în urma unui infarct. Supranumit Maestrul, el a făcut parte din cea mai valoroasă naţională din istoria Marocului, participantă la CM 1986, din Mexic.
Filip Stan
28 iul. 2017, 10:47
A murit unul dintre fotbaliştii de legendă. I se spunea

Abdelmajid Dolmy este considerat unul dintre cei mai mari fotbalişti din istoria Marocului. „Maestrul” Dolmy a purtat tricoul cu numărul 6 la Mondialul din 1986, din Mexic, iar performanţele de la turneul final au fost extraordinare.

Marocul a încheiat pe primul loc în grupa F, înaintea Angliei, Poloniei şi Portugaliei. După rezultatul de 0-0 cu Anglia, prestigiosul cotidian L’Equipe i-a acordat lui Dolmy nota 9, din 10. Dolmy, care evolua pentru Raja Casablanca, a fost titular şi în partidele cu Polonia (0-0) şi Portugalia (3-1), dar şi în meciul din optimile de finală, jucat cu Germania lui Rumenigge şi Rudi Voller. Nemţii au câştigat greu acel meci, cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 88 de Lothar Matthaus, din lovitură liberă.

Născut la data de 19 aprilie 1953, Abdelmajid Dolmy a laut contact cu fotbalul mare în 1971, la Raja Casablanca, echipă cu care avea să câştige de trei ori Cupa Tronului. Un excelent conducător de joc, el a refuzat să se transfere în Europa, deşi a primit oferte generoase din partea lui Bayern Munten şi Internazionale Milano. La 25 de ani, Dolmy a devenit campion al Africii cu naţionala Marocului, care a câştigat în 1976 unicul său titlu continental.

Dolmy s-a retras din activitatea de fotbalist în 1988, iar în 1992 a primit Premiul Fair Play, din partea UNESCO. Pe 27 iulie, Dolmy a murit la Csablanca, în urma unui infarct.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Cum l-a batjocorit statul român pe Emeric Ienei înainte să moară! I-a fost tăiată renta viageră și a beneficiat doar 11 luni de indemnizație de merit. Câți bani primea lunar
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Cât costă curentul electric în Italia sau Marea Britanie? Comparaţie cu preţurile din România
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai