Toader: Directorii de penitenciare vor avea mandat pentru patru ani. Trebuie lăsată posibilitatea şi altor angajaţi să conducă

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat, marţi, la finalul întâlnirii cu sindicatele angajaţilor din penitenciare, că va propune, prin modificarea statutului funcţionarilor publici cu statut special din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP), ca directorii de penitenciare să nu mai aibă mandat de conducere pe perioadă nedeterminată, ci pe patru ani, susţinând că ar trebui lăsată şi altor angajaţi posibilitatea de a ocupa funcţii de conducere.
Filip Stan
08 aug. 2017, 12:15
Toader: Directorii de penitenciare vor avea mandat pentru patru ani. Trebuie lăsată posibilitatea şi altor angajaţi să conducă

„Am convenit ca cei care ocupă posturi de conducere în penitenciare, directorii, care au un mandat pe perioada nedeterminată, prin modificarea statutului, vom propune mandat determinat pe patru ani. Trebuie lăsată posibilitatea şi altor angajaţi din ANP să ocupe funcţia de director. Că dacă unul ocupă funcţia nelimitat, până iese la pensie, lipseşti pe altul de această posibilitate”, a declarat ministrul Justiţiei.
 
El a adăugat că, în condiţiile în care nu există un program de pregătire pentru directorii de penitenciare, de la 1 octombrie vor fi organizate cursuri de formare în managementul penitenciarelor.

Citeşte şi: Toader: Voi avea, împreună cu lideri sindicali de la ANP, o întâlnire cu premierul pe tema majorării salariilor cu 10 – 15%

 
„Dacă la magistraţi avem pregătirea de bază la INM la doi ani şi pregătirea continuă o dată la trei ani, cei din ANP nu au această pregătire nici de bază, nici continuă. De la 1 octombrie, ne-am propus să începem cursuri de formare în managementul penitenciarelor pentru cei care astăzi au funcţii şi o rezervă de personal de resurse umane pentru cei care îşi doresc să ocupe funcţii de conducere”, a mai spus Toader, citat de News.ro.
 
Ministrul a susţinut că va coordona personal ANP, pentru a fi în legătură directă cu directorii de penitenciare.
 
„Nu înseamnă că mă substitui directorilor de penitenciare, ci că de la nivelul ministerului, eu mă voi ocupa direct de ANP, pentru ca eu, pe de-o parte, să fiu în directă legătură cu directorii şi conducerea penitenciarelor, să nu se interpună nimeni, iar dânşii să discute orice problemă cu mine”, a spus ministrul.
 
De asemenea, el a menţionat că a hotărât cu sindicatele să aibă întâlniri lunare, în prima zi de luni din fiecare lună.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
”Cadoul” pe care Meme Stoica l-a primit de ziua lui, chiar de Paște, când a împlinit 50 de ani. Era la Jilava! ”Acolo au venit Rădoi, Gâlcă, Oli”
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Salariu atractiv oferit de Kaufland pentru un post de curățenie. Condiția care trebuie îndeplinită
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Panduru și Pintilii, stânjeniți după ce Grădinescu a făcut o glumă misogină în direct: ”Să nu contrazici niciodată o femeie”
MediaFlux
Ouăle de Paște Faberge. Cum au ajuns bijuteriile imperiale ruse să coste zeci de milioane de euro
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj