Atac informatic în Venezuela: 7 milioane de utilizatori ai serviciilor companiei de stat de telefonie mobilă, decuplaţi

Peste jumătate din utilizatorii companiei naționale de telefonie mobilă din Venezuela au fost privați de servicii în urma unui atac informatic, a indicat joi guvernul acestei țări în care protestele contra puterii au loc de mai bine de patru luni, transmite AFP.
Alina Costache
10 aug. 2017, 20:09
Atac informatic în Venezuela: 7 milioane de utilizatori ai serviciilor companiei de stat de telefonie mobilă, decuplaţi

„Aceste acțiuni teroriste au afectat platforma Movilnet miercuri, lăsând 7 din cei 13 milioane de utilizatori ai acestui operator de stat fără servicii de comunicație”, potrivit unui anunț citit de ministrul pentru Știință și Tehnologie, Hugbel Roa.

Conform ministrului, sistemul venezuelean de telecomunicații a fost deja ținta, luni, unui atac masiv ce a vizat zeci de site-uri ale unor instituții publice și companii private.

Un grup de hackeri, care se prezintă sub numele The Binary Guardians, a revendicat atacul asupra unor site-uri precum cele ale guvernului, Curții Supreme sau Parlamentului.

În Venezuela activează doi alți operatori de telefonie mobilă privați: Movistar și Digitel.

Ministerul a denunțat de asemenea atacuri ce au vizat rețeaua de fibră optică din țară, șapte state regionale fiind private de conexiunea internet.

„Atacurile, care sunt realizate cu colaborarea agenților externi, încearcă o dată în plus să afecteze sistemul de conectivitate din țara noastră”, a subliniat oficialul venezuelean citat, asigurând că organele de securitate ale statului au deschis o anchetă.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Liga 2, live video etapa 4. Concordia Chiajna – Poli Timișoara 1-5. Bănățenii au defilat în derby-ul diviziei secunde! Toate rezultatele zilei
Capital.ro
Muncești în străinătate? Țara care îți poate impozita veniturile chiar dacă ai plecat
Playtech.ro
Costurile ascunse ale panourilor fotovoltaice. Ce mai poți plăti după instalare și cât rezistă invertorul
Adevarul
De ce mulți sași lasă Germania pentru România după zeci de ani. „Plecasem cu alte idealuri în 1990. Situația nu mai este ca atunci”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 22-23 august 2026. Cele cinci zodii care își vor schimba destinul
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat