Misterul diplomaţilor care au surzit în Cuba se adânceşte

Un diplomat american a fost trezit din somn de un zgomot ciudat, tăios, care l-a asurzit. Diplomatul a sărit din pat şi s-a depărtat de acesta, iar în acea zonă din camera de hotel în care se afla, nu se mai auzea zgomotul. După ce a revenit în pat, zgomotul l-a asurzit din nou. Apoi a fost tăcere.
Sânziana Stancu
14 sept. 2017, 20:57
Misterul diplomaţilor care au surzit în Cuba se adânceşte

Totul s-a petrecut într-un hotel din Havana. Apoi, diplomatul şi-a pierdut auzul şi a avut probleme de vorbire, simptome asemănătoare pe care le-au experimentat cel puţin 21 de victime. Toate acestea s-au întâmplat în vara acestui an.

Misterul sunetelor asurzitoare nu a fost dezlegat nici până acum. Diplomatul care a fost primul „lovit” de sunetul asurzitor a numit misteriosul incident ca fiind „atacuri la sănătate”

Între timp, noi detalii au ieşit la suprafaţă. Agenţia media, Associated Press, dezvăluie că cel puţin unele dintre aceste incidente s-au petrecut în anumite camere din hotel, unde erau diplomaţii americani şi chiar numai într-o singură zonă din cameră.

„Nimic din tot ceea ce s-a întâmplat nu are o explicaţie pertinentă” nici la ora actuală, a declarat Fulton Armstrong, fostă oficialitate a CIA care era la post, în Cuba, de mai mulţi ani, înainte de redeschiderea Ambasadei americane.

„Este numai „mister, mister, mister!”, a afirmat Armstrong. Suspiciunile s-au concentrat pe eventuale arme sonice şi pe cubanezi.

Specialiştii au încercat să stabilească un diagnostic precis victimelor, dar diagnosticul de „leziuni uşoare ale creierului” nu a rezolvat problema, rezultând că aceste leziuni nu ar fi putut fi provocate de misterioasele sunete. Unele victime ale misteriosului sunet au probleme de concentrare şi de memorie, îşi găsesc cu greu sau deloc cuvintele

SUA au făut primele dezvăluiri legate de aceste incidente bizare în august, 2017, după 9 luni în care nu au existat informaţii oficiale pe această temă.

FBI, Departamentul de Stat şi servciile secrete americane implicate în investigaţie nu au descoperit încă misterul.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Drumul de 8 luni al lui Cornel Dinu de la „îmi aștept sfârșitul” la „nu mai iau somnifere”. Cum se simte Mister după ce a fost internat la Spitalul Universitar
Capital.ro
Condițiile pentru ieftinirea motorinei. Bogdan Ivan: Statul ar putea reduce iar acciza, dacă prețurile cresc
Playtech.ro
Schimbări privind cartea electronică de identitate. Ce amendă riscă instituțiile care nu verifică datele online
Adevarul
Singurul an în care nu s-a aprins Lumina Sfântă de la Ierusalim
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
Ilie Bolojan, discurs de doar 15 secunde după ce i-a adus un ultim omagiu lui Mircea Lucescu
MediaFlux
UPDATE Priveghiul lui Mircea Lucescu la Arena Națională. Răzvan Lucescu, de dimineață pe stadion. Ilie Bolojan, prezent și el. Momente de reculegere pe stadioane din Europa FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj