Aproximativ 250.000 de pachete ţigări de contrabandă, descoperite pe un yacht

Aproximativ 250.000 de pachete de ţigări de contrabandă, în valoare de 2,5 milioane de lei, au fost descoperite de poliţiştii de frontieră şi lucrătorii Biroului Vamal Constanţa Sud la bordul unui yacht, pavilion Slovenia, aflat în Marea Neagră. Pe ambarcaţiune se aflau trei bărbaţi din Ucraina şi unul din Republica Moldova, ambarcaţiunea fiind adusă ulterior în Portul Mangalia unde au avut loc verificările.
Alina Costache
21 sept. 2017, 12:07
Aproximativ 250.000 de pachete ţigări de contrabandă, descoperite pe un yacht

Potrivit unui comunicat al Gărzii de Coastă, în urma informaţiilor furnizate de Oficiul European de Luptă Anti-Fraudă, poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au desfăşurat o acţiune specifică pe linia combaterii contrabandei cu ţigări pe Marea Neagră.

Astfel, navele MAI 2113 şi MAI 3008, aparţinând Grupului de Nave Constanţa, respectiv Mangalia au identificat, la aproximativ 14 mile marine est Shabla, ambarcaţiunea „Ramona”, sub pavilion Slovenia, pe care au supravegheat-o până la intrarea în Portul Mangalia.

Echipajul navei era format din patru bărbaţi, trei din Ucraina şi unul din Republica Moldova, cu vârste cuprinse între 37 şi 53 de ani.

O echipă comună de control, formată din poliţişti de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă – Serviciul C.M.I.I.T şi Grupului de Nave Mangalia împreună cu lucrători vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanţa Sud, reprezentanţi ai Căpităniei Portului Mangalia şi ANAF, a efectuat controlul specific asupra ambarcaţiunii.

În urma verificărilor efectuate asupra yacht-ului, au fost descoperite 250.000 de pachete cu ţigări marca Toros 2005, de provenienţă Duty Free. Valoarea totală a acestora este de aproximativ 2,5 milioane de lei.

Întreaga cantitate de ţigări a fost confiscată, iar în cauză poliţiştii de frontieră efectuează verificări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă calificată. Cercetările sunt continuate de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa.

Citeşte şi Un ucrainean care a încercat să mituiască un poliţist de frontieră pentru introducerea în ţară a ţigărilor de contrabandă, arestat

 

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
A rezolvat Alexandru Băluță problema cu viza pentru SUA? Gestul făcut de soția fotbalistului i-a uimit pe mulți. Ce a putut să facă Diana
Capital.ro
Călin Georgescu are două noi dosare penale. De ce este acuzat fostul candidat la președinție
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, derapaj halucinant în cătușe! Unde a putut spune că a fugit după accident: 'Să mă
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
Alertă alimentară în România! Un condiment retras de la rafturi
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor