Petre Daea: Din 15 octombrie începe plata subvenţiilor pentru fermieri

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a anunţat sâmbătă seara la Iaşi că începând cu 15 octombrie va începe plata subvenţiilor pentru fermieri, îndemnându-i totodată pe reprezentanţii APIA să-i sprijine pe agricultori pentru ca aceştia să nu facă multe drumuri pentru încasarea banilor.
Filip Stan
23 sept. 2017, 19:32
Petre Daea: Din 15 octombrie începe plata subvenţiilor pentru fermieri

Petre Daea a fost prezent vineri seară în comuna ieşeană Leţcani, la un târg agricol, el susţinând în faţa agricultorilor că de la jumătatea lunii octombrie va începe plata subvenţiilor către fermieri.

„Suntem singura ţară a Uniunii Europene care a încheiat procedura de depunere a cererilor până la 15 mai. Au fost solicitări din alte ţări, s-a dat de către comisar o prelungire a termenului de depunere a cererilor. Noi le-am comunicat clar că România doreşte şi poate să încheie această operaţiune la 15 mai. De ce? Primul motiv a fost acela ca să putem da subvenţiile la timp. Doi, pentru a putea intra în control într-o perioadă rezonabilă şi agronomic justificată. Suntem gata de control, aşa cum am stabilit, de pe data de 1 octombrie. Vă spun foarte clar că de pe data de 15 vom începe primele plăţi ale subvenţiilor”, a declarat ministrul Agriculturii, Petre Daea.

El le-a spus fermierilor că a avut discuţii cu şefii APIA şi că le-a cerut să se preocupe de plăţile către agricultori, pentru ca aceştia din urmă să nu facă multe drumuri pentru a însa banii.

„Agenţia de Plăţi este o agenţie care plăteşte, le-am spus colegilor ca atunci când intră în instituţie şi se aşează pe scaunul de lucru, indiferent în ce birou, să se gândească ce plăteşte în ziua respectivă şi cui. Anul acesta şi de aici încolo, fermierii trebuie să ştie că nu vor bate la uşile instituţiilor pentru a lua banii, ci vor bate o singură dată pe an, atunci când vor depune cererile”, a adăugat ministrul Agriculturii.

Citeşte şi Ministrul Agriculturii, Petre Daea: Peste 150 de rachete antigrindină, lansate în zona viticolă Valea Călugărească

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Anamaria Prodan, mesaj puternic pentru cei care îi cunosc valoarea: ”Încăpățânarea nu este un defect”
Capital.ro
Bilete pentru tratament balnear 2026. Casele Județene de Pensii au început repartizarea cererilor. Cine primește bilet gratuit
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Gică Hagi, transfer interzis la o superputere a Europei: ”S-a supărat pe Valentin Ceaușescu”
MediaFlux
Sărbători religioase 12 mai. Rugăciunea făcătoare de minuni pentru Sfântul Mucenic al lui Hristos
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi