Liviu Dragnea: Legea salarizării nu se poate aplica fără transferul contribuţiilor

Liderul PSD, Liviu Dragnea, susține că ar fi avut și el aceeași reacție la protestele sindicaliștilor ca premierul Mihai Tudose - care a spus că ar putea să ia în calcul renunțarea la transferul contribuțiilor - și a explicat că legea salarizării nu poate fi pusă în aplicare fără trecerea contribuțiilor de la angajator la angajat.
Filip Stan
06 oct. 2017, 05:52
Liviu Dragnea: Legea salarizării nu se poate aplica fără transferul contribuţiilor

„Vreau să spun că și eu aș fi avut poate aceeași reacție și vreau să explic asta, pentru că s-a discutat cu sindicatele și ieri, și astăzi și se discută și mâine. Aș vrea să și spunem despre ce este vorba, cu tot respectul față de mișcarea sindicală”, a precizat Liviu Dragnea la România TV.

Președintele PSD a exemplificat cu situația din sistemul public de sănătate și a subliniat că trebuie făcută diferența între venituri, care pot scădea, și salarii, care nu vor scădea în urma transferului de contribuții și aplicării legii salarizării.

Citeşte şi: Liviu Dragnea: Nu renunţăm nici la trecerea contribuţiilor de la angajator la angajat, nici la TVA Split

„Fondurile pentru cheltuielile salariale în 2017 sunt undeva la 14 miliarde de lei (în sănătate — n.r.). Pentru 2018 ca efect al legii salarizării acest fond crește cu 2,9 miliarde. Să zicem 3 miliarde de lei în plus la salarii pentru anul viitor. Sigur că îți pui întrebarea, dacă cele 3 miliarde de lei în plus generează proteste. Discutăm de 32.000 de oameni din sistemul de sănătate cărora le pot scădea veniturile, nu salariile. Asta este o chestiune pe care o poți aborda separat, punctual și știu că premierul, dacă nu a făcut-o, sper să ceară, dacă nu mâine, zilele următoare, să vedem de ce n-au venit informațiile de la Ministerul Sănătății când ministrul Muncii și noi în Parlament lucram la legea salarizării, mă refer la informațiile legate de salarii. Eu am înțeles astăzi că n-au vrut să dea informațiile de acolo niște funcționari pentru că, vezi Doamne, sunt date cu caracter personal”, a spus liderul social-democraților.

Dragnea a făcut referire la faptul că venitul unui infirmier poate ajunge la 4.000 de lei, adică egal cu un conferențiar doctor. „Încercăm să punem ordine în această ierarhie salarială”, a spus el.

Președintele PSD a explicat că nu se poate pune în aplicare legea salarizării fără să se implementeze și transferul de contribuții de la angajator la angajat, ceea ce va fi în beneficiul salariaților. Altfel, a spus el, dacă există nemulțumiri, atunci se poate face o creștere a salariilor cu 5% și lucrurile pot rămâne la fel.

„Despre mutarea contribuțiilor, normal că premierul a avut o astfel de reacție, poate că aș fi avut-o și eu, pentru că aici poți să spui așa: bun, dacă vă deranjează această mutare de contribuții, care mărește contribuția la pensii pentru fiecare, o dăm la o parte, dar asta înseamnă că nu mai punem în aplicare legea salarizării. A, păi nu, că legea salarizării o vrem. Păi nu, că una fără alta nu merge. Și atunci, sigur că poți să ai o astfel de reacție. Pe de altă parte, dacă mărim cu 3 miliarde fondul de salarii, vorbim la sănătate, și tot sunt nemulțumiri, atunci facem altceva, nu mai mărim cu 3 miliarde, mărim cu 5%. La fiecare 5% și atunci nu mai sunt supărări”, a afirmat Liviu Dragnea.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde