Datoriile Spitalului Judeţean de Urgenţă Deva au ajuns la 9 milioane lei. Bolnavii au primit doar piure de cartofi

Datoriile Spitalului Județean de Urgență (SJU) Deva au ajuns la 9 milioane de lei, situație în care, la sfârșitul săptămânii trecute, unii furnizori de alimente au oprit, temporar, aprovizionarea cu carne de pui, iar bolnavii de diabet au primit la masă doar piure de cartofi, a declarat, luni, managerul unității medicale, Adina Pera Ștefănie.
Alina Costache
09 oct. 2017, 15:08
Datoriile Spitalului Judeţean de Urgenţă Deva au ajuns la 9 milioane lei. Bolnavii au primit doar piure de cartofi

Ea a precizat că situația a revenit la normal luni, după ce s-a ajuns la o înțelegere cu firma care livra carnea de pui pentru meniurile speciale ale diabeticilor, iar spitalul s-a angajat să achite restanțele în cursul zilei de marți.

„Este vorba de câteva meniuri speciale pentru diabetici pentru care nu era carne de pui. Problema s-a reglat și vom plăti în cursul zilei de marți”, a explicat managerul spitalului.

Potrivit acesteia, datoria de 9 milioane lei se referă la facturile neachitate pentru medicamente și pentru alimente.

Pe de altă parte, conducerea Consiliului Județean (CJ) Hunedoara a verificat luni situația la zi cu care se confruntă SJU Deva, având în vedere faptul că unitatea medicală se află în subordinea administrației județene.

Președintele CJ Hunedoara, Mircea Bobora, a discutat cu conducerea spitalului pe marginea datoriilor la furnizori și care ar putea împiedica desfășurarea în bune condiții a activității și îngrijirii pacienților.

„Pe această cale, vă aducem la cunoștință faptul că la Spitalul Județean de Urgență Deva nu se va recurge la tăieri de salarii și sporuri, iar bonurile de masă se vor acorda, în continuare. În ceea ce privește problemele apărute în aprovizionarea blocului alimentar, situația s-a stabilizat, astfel încât pacienții vor beneficia, de azi înainte, de mese adecvate. Totodată, pacienții vor primi medicația conform tratamentului prescris de medici”, se arată într-un comunicat al CJ Hunedoara.

CJ Hunedoara a alocat, în acest an, pentru spitalul județean, suma de 6 milioane de lei, urmând ca în situația unei rectificări bugetare pozitive administrația județeană să aloce și alte fonduri, a precizat, la rândul său, managerul unității medicale.

Citeşte şi Tânăr băgat în spital de doi poliţişti. A fost deschisă o anchetă

 

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Elias Charalambous transferă de la FCSB! I-a furat fotbalistul lui Gigi Becali
Capital.ro
Urmează o revoluție a plăților? Ce se va întâmpla cu cash-ul și cardul. Modul în care achitam s-ar putea schimba radical
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?