Coreea de Nord susţine că „teroriştii” din CIA au încercat să-l asasineze pe Kim Jong-un cu o armă chimică

"Teroriştii plini de cruzime" au încercat să-l asasineze pe Liderul Suprem, afirmă agenţia de ştiri de stat din Coreea de Nord, potrivit Independent.
Filip Stan
10 oct. 2017, 12:35
Coreea de Nord susţine că

Coreea de Nord afirmă că Statele Unite au încercat să-l asasineze pe liderul său suprem, Kim Jong-un, la începutul acestui an.

Agenţia Centrală de ştiri din Coreea (KCNA), condusă de stat, a pretins că CIA a utilizat o armă chimică sau biologică pentru a-l asasina pe dictator.

Presupusa tentativă de asasinat arată că SUA este „principalul vinovat al terorismului”, potrivit agenţiei de ştiri.

Agenţia de ştiri, care este văzută drept o aripă propagandistă a Partidului Muncitoresc, a precizat că atacul ar fi avut loc în acest an.

„În luna mai a acestui an, un grup de terorişti deosebit de cruzi care s-au infiltrat în ţara noastră la ordinele CIA şi al serviciului de informaţii din Coreea de Sud, au fost prinşi şi expuşi. Grupul plănuia un atac terorist sponsorizat de stat împotriva sediului nostru suprem folosind substanţe biologice şi chimice”, se precizează în comunicat.

„Acest lucru arată în mod palpabil adevărata natură a SUA ca principalul vinovat al terorismului”.

KCNA a afirmat, de asemenea, că SUA „îşi schimbă culorile” ca un „cameleon” pentru a justifica răsturnarea guvernelor din alte ţări. Washingtonul este acuzat că a folosit războiul împotriva terorismului pentru a-şi justifica intervenţiile în Afganistan, Irak şi Libia.

Guvernul nord-coreean a afirmat, în luna mai, că a împiedicat un complot american şi sud-coreean. Aceştia doreau să-l omoare pe liderul suprem al statului. Un bărbat numit doar „Kim” a fost plătit pentru a efectua un atac cu substanţe biologice, a afirmat Ministerul de Securitate al ţării. CIA a refuzat să comenteze rapoartele.

Coreea de Nord are un istoric cu privire la anumite declaraţii controversate care nu pot fi verificate. Statul a afirmat anterior că SUA şi Coreea de Sud au gândit un complot, numit „Planul Jupiter”, pentru a-l ucide pe Kim Jong-un.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Cum își începe ziua Ilie Dumitrescu. Secretul din spatele fiecărei apariții de nota 10
Capital.ro
Proprietarii care își închiriază locuința. Reguli la bloc când vecinii nu-și dau acordul. Asociația de proprietari nu poate interveni
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul