Australia, calificare dramatică la barajul pentru CM 2018. A învins Siria în prelungiri, Cahill a devenit erou naţional VIDEO

Australia este calificată la barajul pentru CM din Rusia, după ce a trecut de Siria, la capătul a două manşe foarte disputate. Calificarea s-a tranşat în prelungiri, golul calificării fiind marcat de Tim Cahill.

10 oct. 2017, 13:48

După ce meciul tur s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, sirienii au deschis scorul încă din minutul 6 la Sydney, însă Cahill a egalat șapte minute mai târziu. Victoria s-a decis în prelungirile meciului, când Al Mawas a fost eliminat în minutul 94 și a lăsat oaspeții în inferioritate, iar Cahill a mai punctat o dată în minutul 109.

Siria ar fi putut merge mai departe, dar Omar Al Somah a trimis în bară o lovitură liberă executată de la 25 de metri cu câteva zeci de secunde înainte ca Australia să marcheze pentru 2-1.

Pentru calificarea la CM 2018, Australia va înfrunta Panama, Honduras ori Statele Unite.