Deputaţii au adoptat OUG care permite trecerea ELCEN la Primăria Capitalei

Camera Deputaților a adoptat, marți, OUG 61/2017 care permite trecerea ELCEN la Primăria Capitalei.
Filip Stan
17 oct. 2017, 10:33
Deputaţii au adoptat OUG care permite trecerea ELCEN la Primăria Capitalei

Ordonanța de Urgență a Guvernului 61/2017 pentru aprobarea unor măsuri privind mandatarea Ministerului Energiei pentru transferul unor pachete de acțiuni deținute de către statul român la societățile producătoare de agent termic la unitățile administrației publice locale în vederea înființării și organizării serviciului public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat a fost adoptată cu 218 voturi „pentru”, 44 „împotrivă” și trei abțineri.

USR și PMP au anunțat că nu susțin această ordonanță, menționând că nu există un studiu de impact și Primăria Capitalei devine principalul jucător pe piața de energie. ALDE și UDMR au susținut actul normativ, menționând că este normală trecerea ELCEN la Primăria Capitalei.

Camera Deputaților este for decizional.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Burse sociale pentru studenți. Suplimentare de 60 de milioane de euro din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”