Şase jucătoare pentru numărul 1 mondial la sfârşitul lui 2017. Simona Halep a scăpat de Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko, câştigătoarea de la Roland Garros, nu mai are nicio şansă să termine pe locul 1 anul 2017, în urma victoriei de luni a Simonei Halep, obţinută în faţa Carolinei Garcia.
Filip Stan
23 oct. 2017, 19:40
Şase jucătoare pentru numărul 1 mondial la sfârşitul lui 2017. Simona Halep a scăpat de Jelena Ostapenko

Înainte de startul Turneului Campioanelor, Caroline Garcia era singura dintre cele opt jucătoare care nu avea vreo şansă să urce pe locul 1 în lume la finalul competiţiei de la Singapore. După primele patru dispute, lucrurile s-au schimbat puţin, în sensul că Ostapenko nu o mai poate depăşi pe Simona, indiferent ce se întâmplă de acum încolo. Altfel spus, letona nu va putea fi prima în lume la finalul lui 2017.

Presupunând că ar câştiga turneul, Ostapenko poate aduna maximum 5885 de puncte la finalul Turneului Campioanelor. Simona Halep a învins-o azi cu 2-0 la seturi pe Caroline Garcia şi are deja adunate 5925. Astfel, presupunând că nu ar mai juca niciun meci la Turneul Campioanelor, cu siguranţă va fi peste sportiva care a învins-o în finala de la Roland Garros.

Şase jucătoare se luptă în continuare pentru locul 1 în lume la final de an. Venus Williams şi Wozniacki trebuie neapărat să câștige titlul pentru a spera la prima poziție, în timp ce Svitolina şi Pliskova trebuie să joace cel puțin finala.

Halep şi Muguruza pot fi pe primul loc la final de an şi în cazul în care nu trec de semifinale, dar calculele depind foarte mult de linia de clasament pe care se vor baza în grupe, dar şi pe parcursul principalelor urmăritoare.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cum a ajuns Alex Musi de la FCSB la Dinamo: „El m-a dorit şi m-a convins. În vestiar suntem o familie”
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
L-a făcut praf și pulbere pe Mirel Rădoi: ”Lipsă de talent și de cuvinte! Mă tem că l-am putea uita destul de repede și să nu îl mai regăsim pe nicăieri”
MediaFlux
Zelenski vrea să facă pace chiar de Crăciun. Concesia pregătită după discuţia cu emisarii SUA
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend