Unul dintre americanii răpiţi în Afghanistan este grav bolnav. Leşină şi are picioarele umflate

Kevin King, unul din cei doi profesori de la Universitatea Americană din Afganistan răpiţi anul trecut la Kabul de talibani, este grav bolnav şi necesită de urgenţă îngrijiri medicale, au anunţat insurgenţii, potrivit agenţiei de ştiri Reuters.
Iulian Tudor
30 oct. 2017, 13:34
Unul dintre americanii răpiţi în Afghanistan este grav bolnav. Leşină şi are picioarele umflate

Zabihullah Mujahid, purtătorul de cuvânt al talibanilor, a declarat că ostaticul suferă de o boală de inimă „periculoasă” şi probleme renale.

„Boala lui s-a agravat, picioarele lui s-au umflat şi uneori leşină, iar condiţia lui se înrăutăţeşte zilnic”, a declarat oficialul taliban.

„Am încercat să-l tratăm din când în când, însă nu avem dotările medicale necesare întrucât suntem în situaţie de război”, a adăugat Mujahid, potrivit Mediafax.

King şi colegul său australian Timothy Weeks au fost răpiţi în august 2016 în timp ce se întorceau la locuinţa lor din Kabul.

Oficialii afgani şi occidentali cred că cei doi sunt ţinuţi ostatici de reţeaua Haqqani, un grup militant afiliat cu talibanii care este responsabil pentru o serie de răpiri. O încercare eşuată de eliberare a ostaticilor a fost efectuată anul trecut, au mai precizat oficialii.

La începutul acestui an, talibanii au dat publicităţii o înregistrare video în care King şi Weeks pledau pentru eliberarea deţinuţilor talibani în schimbul libertăţilor lor, potrivit Mediafax.

Răpirea cetăţenilor străini a devenit o ocupaţie profitabilă pentru talibani şi alte grupuri militante din Afganistan care în schimbul ostaticilor cer răscumpărare ori eliberarea unor membri ai lor.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Se împlinesc 28 de ani de la ultimul meci jucat de România la Mondiale: Hagi, Popescu și Petrescu, eliminați de Boban, Suker și Asanovic
Capital.ro
Curs valutar marți, 30 iunie. Cât valorează euro, dolarul și lira sterlină. BNR a publicat noile cifre
Playtech.ro
Când scapă Bucureștiul de codul roșu de caniculă. Temperaturile scad simţitor în următoarea perioadă
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Avertismentul unui doctor pe timp de caniculă privind folosirea aerului condiționat la maximum: Să nu dormim exact în zona de influență directă a aparatului
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?