Şoferul vinovat de accidentul în care un preot şi familia lui au murit avea o alcoolemie uriaşă. Mesajul tulburător al preotesei

Şoferul care a produs carnagiu pe şosea, l-a omorât pe preotul Gavril şi pe două dintre fiicele sale era aproape de comă alcoolică. Analizele arată că bărbatul avea 2,30 mg/l alcool pur în sânge. Între timp, preoteasa Maria Gavril şi-a revenit şi a mulţimit personalului medical de la Spitalul Judeţean „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava.
Alina Costache
03 nov. 2017, 08:40
Şoferul vinovat de accidentul în care un preot şi familia lui au murit avea o alcoolemie uriaşă. Mesajul tulburător al preotesei

Rezultatele necropsiei arată că faptul că şoferul vinovat de tragedie avea o alcoolemie record de 2,30 la mie alcool pur în aerul expirat. El a pătruns pe contrasens şi a lovit în plin maşina condusă de preot. În maşină se afla întreaga familie a părintelui. Cu toţii se îndreptau spe Iaşi, unde urmau să participe la hramul Sfintei Parascheva.

În urma impactului devastator, cinci oameni au murit pe loc: şoferul vinovat de tragedie, preotul , fiica acestuia de şase ani, sora preotului şi cumnatul.

Pe un pat de spital a murit la scurt timp şi fiica mai mare a preotului. La spital a ajuns în stare gravă şi soţia părintelui. Din fericire starea sa s-a ameliorat, însă femeia va avea nevoie de consiliere psihologică.

Citeşte şi Un preot şi familia sa şi-au găsit sfârşitul în drum spre Sfânta Parascheva. Mergea să se roage după un vis straniu

Preoteasa Maria Gavril: „Mulţumesc echipei medicale şi tuturor celor care au fost alături de noi. M-am simţit ca un puzzle refăcut de echipa medicală”

Preoteasa Maria Gavril a dorit să mulţumească personalului medical de la Spitalul Judeţean „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava şi tuturor celor care au făcut posibil să rămână alături de cei doi copii, Alexia şi Ioan, în ciuda rănilor extrem de grave pe care le-a avut în urma accidentului rutier din 14 octombrie a.c., care i-a distrus familia.
 
„Mulţumesc în primul rând medicilor, întregii echipe medicale care m-a operat şi m-a monitorizat şi la toată lumea care s-a mobilizat pentru noi, celor care au donat sânge, care ne-au susţinut material şi care s-au rugat pentru noi. Aflând cum am fost şi cum sunt acum, m-am simţit ca un puzzle refăcut de echipa medicală. Au făcut tot ce au putut şi m-au refăcut cu toate la locul lor”, a afirmat Maria Gavril.
 
Ea spune că, deşi a fost multă vreme în comă, a simţit că foarte mulţi oameni i-au fost alături, „cu multă iubire”. Dacă de la prietenii mulţi pe care îi are se aştepta să-i găsească lângă ea, a surprins-o, în schimb, empatia celor care nu i-au cunoscut familia, dar au fost impresionaţi de dramă şi i-au transmis un gând bun sau au pomenit-o în rugăciunile lor. „Dovada asta de iubire m-a copleşit, că foarte multă lume care nu ne cunoaşte s-a mobilizat pentru noi. M-a impresionat foarte tare când mi s-a spus”, a arătat ea.

Preoteasa a spus că îşi doreşte să ajungă acasă, la copii, dar aşteaptă „cuminte” deciziile medicilor şi face tot ce i se spune pentru a fi în putere să plece acasă. Are emoţii pentru ziua când va părăsi siguranţa spitalului, dar, afirmă ea, „faptul că am susţinere îmi atenuează frica de plecare”. „Am emoţii, dar primează gândul de a mă face bine ca să plec”, a spus femeia căreia viaţa i-a atârnat de un fir de aţă după accident şi care a supravieţuit miraculos.

După ce va pleca acasă, va decide împreună cu copiii şi cum va fi viaţa lor mai departe. Până atunci, „cu paşi mici” merge spre însănătoşire.

În ceea ce priveşte tragedia care i-a distrus familia, Maria Gavril ne-a spus că deocamdată este împăcată cu gândul că „ăsta a fost planul lui Dumnezeu”. „El ştie de ce. O suferinţă ca asta este o situaţie pentru care Dumnezeu îţi dă explicaţia cu întârziere. Mă gândesc că ştie El de ce a vrut să se întâmple aşa. Are un plan cu mine şi trebuie să am răbdare, să văd care e planul ăsta. Nu m-am gândit niciodată că mi s-ar putea întâmpla ceva de genul ăsta şi că am să pot suporta. Este o putere care nu-mi aparţine. Dumnezeu mi-a dat încercarea asta, dar tot El mă şi întăreşte”, a mai spus preoteasa Gavril.

Menţionăm că Alexia şi Ioan sunt bine şi se află în grija unei mătuşi. Cei doi copii, în vârstă de 3 şi 9 ani, şi Maria sunt singurii supravieţuitori, dintre cei opt membri ai familiei, care se aflau în maşina cu şapte locuri condusă regulamentar de preotul Gavril, izbită frontal cu peste 120 km /oră de un şofer beat. Şoferul vinovat a murit şi el la impactul dintre cele două autoturisme.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Singurul român care l-a învins pe Anthony Joshua, dezgustat de meciul britanicului cu Jake Paul: ”Despre asta a fost vorba! Nimic altceva”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet