Fifor: Militarii români vor participa la misiunile NATO din Afganistan şi în 2018 respectând toate responsabilităţile asumate

Militarii români vor participa la misiunile NATO din Afganistan şi în anul 2018, "respectând toate responsabilităţile asumate la nivel aliat”, a declarat ministrul Apărării, Mihai Fifor, joi, la reuniunea miniştrilor apărării din statele membre NATO care are loc la Bruxelles.
Filip Stan
09 nov. 2017, 19:52
Fifor: Militarii români vor participa la misiunile NATO din Afganistan şi în 2018 respectând toate responsabilităţile asumate

Potrivit Ministerului Apărării Naţionale, cea de-a doua zi a reuniunii miniştrilor aliaţi ai apărării a fost dedicată palierului operaţional, incluzând o sesiune a Consiliului Nord-Atlantic în formatul statelor contributoare la misiunea NATO Resolute Support / RSM din Afganistan, o reuniune a Coaliţiei Globale împotriva DAESH, organizată de către secretarul american al apărării James Mattis, precum şi o reuniune a statelor contributoare la Comandamentul regional pentru instruire, consiliere şi asistenţă din zona de nord a Afganistanului (TAAC-North), în organizarea Germaniei.

În cadrul sesiunii în formatul Resolute Support s-a discutat despre evoluţia situaţiei de securitate din Afganistan şi despre contribuţiile aliaţilor la RSM, ministrul român al Apărării, Mihai Fifor, spunând că România îşi va respecta toate responsabilităţile asumate la nivel aliat, iar militarii români vor participa şi anul viitor la misiunile din Afganistan.

„În ceea ce priveşte misiunea NATO din Afganistan, am subliniat rolul important al României ca un contributor semnificativ cu trupe la RSM, precum şi menţinerea angajamentului pe linia asigurării suportului necesar autorităţilor de la Kabul în planul stabilizării şi dezvoltării profilului şi capacităţii Forţelor Naţionale de Securitate şi Apărare ale Afganistanului. Totodată, am menţionat că militarii români vor fi prezenţi, alături de aliaţii noştri, în Afganistan şi în anul 2018, respectând toate responsabilităţile asumate la nivel aliat”, a afirmat ministrul Mihai Fifor.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Câți bani a pierdut, de fapt, FCSB după înfrângerea cu Bologna. Suma este uriașă și îi asigura bugetul de transferuri lui Gigi Becali
Capital.ro
Românii care nu vor primi buletin cu cip. MAI va elibera vechiul tip de buletin doar acestor 5 categorii
Playtech.ro
Câte grade trebuie să aibă apa din calorifere. Factura scade cu 30%
Adevarul
Plătim asigurări de sănătate enorme, ba mai scoatem și bani în plus din buzunar. Cât cheltuim anual pentru servicii medicale suplimentare
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Momentul în care o mașină este strivită de un TIR scăpat de sub control, în localitatea Drăgușeni! Șoferul mașinii și pasagerul au murit PE LOC
Cancan.ro
Tragedie fără margini! Fiica unui celebru prezentator TV a murit la 19 ani
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Ajutor de stat pentru copii și pensionari. Ministrul Muncii anunță 4 miliarde de lei alocate din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi