Cea mai mare aeronavă din lume s-a prăbuşit. Două persoane au fost rănite VIDEO

Cea mai mare aeronavă din lume, Airlander 10, s-a prăbuşit, sâmbătă, în Marea Britanie. Accidentul s-a produs în Bedfordhsire, la mai puţin de 24 de ore de la un test de zbor efectuat cu succes.
Iulian Tudor
19 nov. 2017, 08:20
Cea mai mare aeronavă din lume s-a prăbuşit. Două persoane au fost rănite VIDEO

Potrivit BBC, două persoane aflate la sol au suferit răni minore, informează MEDIAFAX. Airlander 10, un hibrid dintre un dirijabil şi un avion, s-a detaşat de funiile care îl ţineau la sol, iar vântul l-a dus spre copaci.

Citeşte şi „Explozie masivă pe cerul Finlandei”. Camerele de supraveghere au surprins totul VIDEO

Crengile au avariat pânza dirijabilului hibrid, iar heliul, care ţinea aparatul în aer, a ieşit. Hybrid Air Vehicles, compania care a dezvoltat aparatul de zbor, a anunţat că „aeronava este acum dezumflată şi în siguranţă la marginea aerodromului. Combustibilul şi heliul din Airlander au fost evacuate în siguranţă”.

„Vom evalua cauza incidentului şi amploarea reparaţiilor necesare în următoarele săptămâni”, a mai transmis Hybrid Air Vehicles.

În curând va „zbura mai sus, mai repede, mai mult timp şi pe distanţe mai mari”, a subliniat compania.

Citeşte şi Tragedie aviatică în Rusia: Un avion de pasageri s-a prăbuşit. Singurul supravieţuitor este un copil

Având 90 de metri lungime, Airlander 10 a efectuat primul său zbor anul trecut. Aeronava poate ajunge la o viteză de aproape 150 kilometri pe oră. Prototipul gigant, mai lung decât orice avion de linie, foloseste heliu pentru a se ridica în aer, unde poate rămâne cinci zile cu un echipaj la bord sau peste două săptămâni fără echipaj, potrivit constructorului.

Aeronava ar putea fi folosită pentru zboruri de monitorizare, de salvare, transport de marfă şi pasageri şi distribuire de ajutoare. Aceasta era destinată transportului de încărcături de până la zece tone.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Doliu la Farul Constanța! Tragedie în familia antrenorului principal
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Bani pentru mamele românce care locuiesc în Germania. Ce sumă primesc în plus la pensie?
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Becali a anunțat că dorește să îl aducă la FCSB pe jucătorul cu 11 goluri pentru România: ”Îl vreau!”. MM Stoica a intervenit imediat
MediaFlux
Au intrat banii pe cardurile de alimente! Un milion de persoane au primit sumele, însă sute de mii de români încă așteaptă
stirilekanald.ro
Tensiuni la granița României cu Ucraina! Avioane F-16 și Eurofighter, ridicate de urgență
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai