Kovesi, despre legile justiţiei: Există o încercare de a creşte autoritatea ministrului Justiţiei asupra procurorilor

Procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, a declarat, marţi seara, prezentă la o dezbatere pe tema modificării legilor justiţiei, că în actualul proiect există "o încercare de a creşte autoritatea ministrului justiţiei asupra procurorilor".
Filip Stan
21 nov. 2017, 17:09
Kovesi, despre legile justiţiei: Există o încercare de a creşte autoritatea ministrului Justiţiei asupra procurorilor

„Există o urgenţă, nu ştim de ce este justificată această urgenţă. Nu neagă nimeni dreptul Parlamentului, este dreptul Parlamentului de a modifica legi, de a iniţia proiecte legislative, nu neagă nimeni dreptul Parlamentului de înfiinţa diverse comisii, dar constatăm aici ca avem o comisie specială, dar niciodată, din ce ştim noi, nu a fost o comisie specială. Întotdeauna legile organice s-au discutat în comisiile juridice, apoi în Plenul celor două camere. Vedem că e o procedură de urgenţă în Parlament (..). Nu neagă niciun magistrat că există anumite probleme în cele trei legi care ar trebui îndreptate, legate de cariera magistraţilor, de promovări. Ceea ce cred că toţi magistraţii au contestat este modalitatea în care se face această modificare, prin lipsă totală de transparenţă, de consultare. (..) Există o încercare de a creşte autoritatea ministrului Justiţiei asupra procurorilor, ceea ce va afecta într-un mod grav independenţa procurorilor şi nu numai, în mod indirect şi independenţa judecătorilor”, a spus Laura Codruţa Kovesi în cadrul unei dezbateri.

Citeşte şi: Toader, despre scrisoarea Comisiei privind refuzul lui Kovesi de a veni la audieri: Am primit-o şi vom face ceva după ce o analizăm

Dezbaterea se intitulează „Legile justiţiei. Statul de drept în pericol” şi este organizată de Grupul pentru Dialog Social şi Revista 22, printre invitaţi fiind Andreea Chiş şi Bogdan Mateescu, magistraţi CSM, Camelia Bogdan, judecător, şi Ludovic Orban, preşedinte PNL, trimis în judecată pentru corupție, dar care însă a fost achitat în primă instanţă într-un dosar instrumentat de DNA.

Legile justiţiei sunt în dezbatere publică în Comisia parlamentară specială.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Anunț oficial pentru șoferii din România. Ce prețuri se majorează de la 1 ianuarie 2026: ”Abia atunci se va simți adevăratul impact”
Capital.ro
Tentativă de lovitură de stat. Călin Georgescu vrea să scape. Ce au cerut avocații înainte de judecată
Playtech.ro
Tradiții și obiceiuri de Ignat 2025. Ce nu este bine să faci pe 20 decembrie, e considerat mare păcat
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
20.000.000 de euro pentru Florin Tănase: 'Este un profesionist'
MediaFlux
Cu cât cresc exact salariile. Guvernul a publicat documentul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet