MAE român a emis AVERTISMENT de CĂLĂTORIE pentru mai multe ţări din cauza ninsorilor şi a vântului

Ministerul Afacerilor Externe a transmis, luni, o atenţionare de călătorie pentru Franţa, unde vor fi aşteptate vânt puternic, ploi şi furtuni în zona de sud, iar pentru Olanda şi Belgia, unde au fost emise cod roşu şi portocaliu de ninsori.
Filip Stan
11 dec. 2017, 15:07
MAE român a emis AVERTISMENT de CĂLĂTORIE pentru mai multe ţări din cauza ninsorilor şi a vântului

„Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Franţa că, în conformitate cu datele oferite de autorităţile locale, sunt aşteptate furtuni puternice, ploi şi vânt cu viteză de până la 120 km/h în sudul Franţei şi în departamentele Var, Alpes-Maritimes, Haute-Corse, Vaucluse”, potrivit unui comunicat de presă.

Previziunile meteorologice vor fi valabile până în zilele de 12 şi 13 decembrie 2017.

Totodată, MAE avertizează că Institutului Naţional de Meteorologie olandez a emis un cod roşu de ninsori şi polei pentru centrul şi sudul ţării şi un cod portocaliu de ninsori şi vreme rea pentru zona de nord, în perioada 11 – 12 decembrie 2017.

 „Vremea de iarnă va afecta transportul terestru, aerian, maritim pe tot teritoriul naţional. Organizaţia olandeză ANWB avertizează cu privire la condiţiile dificile ale circulaţiei rutiere, riscul producerii de accidente din cauza ninsorii abundente şi a poleiului, recomandând cu insistenţă tuturor şoferilor să rămână acasă, cu excepţia cazului în care călătoriile lor sunt absolut necesare / urgente”, precizează MAE.

Citeşte şi Val de NINSORI şi de FRIG în vestul Europei. Drumuri blocate, zboruri anulate, competiţii sportive amânate

Societatea naţională olandeză de cale ferată anunţă perturbări ale circulaţiei feroviare din cauza vremii, dar şi din cauza adaptării programului trenurilor pentru anul 2018, iar din cauza vremii nefavorabile au fost închise şcoli din împrejurimile oraşelor Amsterdam, Utrecht şi în zona Brabant. Totodată, din cauza ninsorilor şi a vântului, pe Aeroportul Schiphol, din Amsterdam, s-au anulat peste 150 de zboruri şi există posibilitatea producerii de alte întârzieri şi anulări.

Nici Belgia nu va scăpa de vremea rea. Un cod portocaliu de ninsori a fost emis pentru zilele de 11-12 decembrie. Ninsorile, vântul şi temperaturile scăzute se vor înregistra pe întreg teritoriul Belgiei şi vor avea un caracter mai pronunţat în Flandra, Regiunea Capitalei Bruxelles şi Provincia Hainaut.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Liderul Peluzei Nord îi dă interzis lui Louis Munteanu la FCSB: “Cu asta am spus tot!”. Ce crede despre venirea lui Florin Cernat ca director sportiv
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Când intră pensiile pe card, în noiembrie? Data la care ajung poștaşii
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Clubul din SuperLiga vizat de investiția lui Rinat Ahmetov rupe tăcerea! Ucraineanul are o avere de aproape 8 miliarde de euro
MediaFlux
Cine este Octav Stroici, românul mort în urma prăbușirii turnului din Roma. Bărbatul era din Suceava și mai avea un an până la pensie. Ultimele sale cuvinte
stirilekanald.ro
Tensiuni la granița României cu Ucraina! Avioane F-16 și Eurofighter, ridicate de urgență
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai