PROGNOZA METEO IANUARIE-FEBRUARIE: Unde va fi o iarnă blândă şi lipsită de zăpadă

PROGNOZA METEO IANUARIE-FEBRUARIE. Pentru ultimele două luni ale iernii, meteorologii se aşteaptă la temperaturi apropiate de normal climatologică, însă în unele zone temperaturile minime vor fi resimţite accentuat din cauza vântului care va bate.
Lucia Maxim
17 dec. 2017, 06:27
PROGNOZA METEO IANUARIE-FEBRUARIE: Unde va fi o iarnă blândă şi lipsită de zăpadă

PROGNOZA METEO IANUARIE

Temperaturile medii ale aerului vor fi în general apropiate de normal, exceptând centrul, nordul și nord-estul țării, unde vor fi, local, sub media climatologică.

În Banat, Crişana şi Muntenia temperaturile medii se vor încadra în intervalul -2… 1 grad Celsius, în timp ce în Transilvania şi Moldova minimele vor ajunge şi la -7, respectiv -6 grade.

În Maramureş şi Oltenia mediile climatologice se vor situa în intervalul -3…-2 grade, respectiv -3…0 grade Celsius.

Citeşte şi IGNAT 2017: Aşa afli dacă va fi o iarnă grea

Temperaturile din ianuarie vor fi în Dobrogea cele mai blânde din toată ţara, intervalul mediu fiind de -1…2 grade Celsius.

Din punctul de vedere al precipitaţiilor medii lunare, cele mai ridicate valori urmând să se înregistreze în Maramureş şi Oltenia.. În schimb, în Dobrogea şi Moldova valoarea precipitaţiilor va fi destul de scăzută în luna ianuarie.

PROGNOZA METEO FEBRUARIE

Temperaturile medii vor avea valori apropiate de normalul climatologic in cea mai mare parte a țării.

Luna februarie va aduce temperaturi medii pe planul pozitiv în regiunile Banat şi Crişana, precum şi în Dobrogea. Intervalul normelor climatologice pentru temperatura medie urmând să fie de 0… 2 grade Celsius.

Cel mai frig va fi în Transilvania şi Moldova, unde temperaturiile medii minine vor scădea şi până la -5 grade Celsius.

În Maramureş, mediile climatologice se vor încadra între -2 şi 0 grade, iar în Muntenia între -1 şi 1 grad Celsius. De asemenea, locuitorii din Oltenia vor avea parte, în luna februrie, de temperaturi medii cuprinse în intervalul -2 şi 2 grade Celsius.

În luna februarie, cele mai ridicate valori ale precipitaţiilor sunt aşteptate în regiunile Banat, Crişana, Maramureş şi Oltenia, în timp ce în Dobrogea şi Moldova sunt aşteptate ninsori şi ploi slab însemnate cantitativ.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Numele liderilor PSD Sorin Grindeanu și Claudiu Manda, de neatins? Cerere controversată trimisă la OSIM. Un avocat avertizează: „Se poate ajunge și la procesele de defăimare”
Capital.ro
Un mare actor s-a stins din viață în urma unei suferințe îndelungate. Familia este în doliu: Odihnească-se în pace
Playtech.ro
Când este interzis să transformi balconul în bucătărie. Ce trebuie să știi înainte să începi lucrările
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi adolescenți de 16 ani, la un pas de înec, în Chitila, după ce un tânăr a sărit în lac să salveze o fată
iamsport.ro
Uluitor! 'Legea 18!' Cum îi amenința Valentin Ceaușescu pe fotbaliștii Stelei: 'După '90 l-am întrebat ce înseamnă'
MediaFlux
Răsturnare privind Ordonanța SAFE! Ajunge la CCR
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi