Anchetă de corupţie în Mexic: S-au cheltuit fonduri de milioane de dolari

Alejandro Gutiérrez, fost parlamentar şi un apropiat al preşedintelui mexican Enrique Peña Nieto, a fost arestat în cadrul unei investigaţii privind utilizarea ilegală de fonduri publice pentru finanţarea campaniilor electorale ale partidului de guvernământ, scrie cotidianul The New York Times.
Filip Stan
21 dec. 2017, 21:18
Anchetă de corupţie în Mexic: S-au cheltuit fonduri de milioane de dolari

Alejandro Gutiérrez, membru al Partidului Revoluţiei Instituţionale, este unul dintre aliaţii preşedintelui Enrique Peña Nieto suspectaţi de participare la o schemă pentru deturnare de fonduri în scopul creşterii şanselor formaţiunii politice într-o perioadă de profundă nemulţumire a cetăţenilor faţă de politicile guvernamentale, potrivit unor foşti oficiali şi unor documente analizate de cotidianul The New York Times.

Arestarea lui Alejandro Gutiérrez, un politician de rang înalt care a ajutat la gestionarea resurselor financiare de către Partidul Revoluţiei Instituţionale, este parte a unei investigaţii ample privind actele de corupţie care au avut loc în timpul mandatului fostului guvernator al statului mexican Chihuahua. Guvernatorul a fost un apropiat al preşedintelui Mexicului şi o personalitate în ascensiune în partid înainte de a fugi în Statele Unite pentru a evita inculparea pentru corupţie. Investigaţia care îl vizează a extins deja acuzaţiile asupra a peste zece foşti oficiali guvernamentali, potrivit Mediafax.

„Ancheta continuă să se extindă, ameninţând să ajungă la cele mai înalte niveluri ale Administraţiei”, potrivit analizei realizate de NYT.

 Alejandro Gutiérrez este investigat în legătură cu un plan naţional prin care ar fi fost deturnate zeci de milioane de dolari din fonduri publice pentru susţinerea candidaţilor partidului de guvernământ în alegerile regionale din anul 2016, potrivit Mediafax

Documentele examinate de NYT se concentrează pe schemele de fraudare din statul mexican Chihuahua. Fonduri de milioane de dolari au fost transferate în ianuarie 2016 de la Guvernul federal mexican spre autorităţile din această regiune, pentru servicii educaţionale. Fondurile au fost sustrase şi redirecţionate spre patru companii. Conform documentelor examinate, aceste companii, specializate în activităţi educaţionale, au primit în total 14 milioane de dolari, fără a furniza serviciile pentru care au fost contractate. În schimb, banii au fost scoţi din conturi, au fost transformaţi în lichidităţi şi au fost utilizaţi de Partidul Revoluţiei Instituţionale pentru activităţi electorale, susţin foşti oficiali citaţi de NYT.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi