Zeci de civili, inclusiv copii, ucişi în raiduri ale regimului de la Damasc şi aliatului său rus

Cel puţin 21 de civili, între care opt copii, au fost ucişi în raiduri aeriene ale regimului şi aliatului său rus în regiunea Idlib, în nord-vestul Siriei, unde puterea continuă o ofensivă împotriva jihadiştilor, a indicat luni organizaţia neguvernamentală Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO).
Iulian Tudor
08 ian. 2018, 09:34
Zeci de civili, inclusiv copii, ucişi în raiduri ale regimului de la Damasc şi aliatului său rus

Loviturile, efectuate duminică în mai multe zone din sud-estul provinciei Idlib, au costat viaţa a 11 persoane din aceeaşi familie în apropiere de Sinjar, potrivit OSDO.

Forţele regimului au cucerit duminică această localitate situată la 14 km de aeroportul militar din Abu al-Duhur, următoarea ţintă a forţelor lui Bashar al-Assad.

Cu sprijinul aviaţiei ruse, regimul desfăşoară din 25 decembrie o operaţiune pentru recucerirea sud-estului provinciei Idlib, singura care a scăpat complet de controlul său şi dominată de către jihadiştii fostei ramuri siriene a Al-Qaida.

„Luni, atacurile aeriene ale regimului şi ale aviaţiei ruse continuă în mai multe zone din Idlib”, a indicat pentru AFP directorul OSDO, Rami Abdel Rahmane, potrivit Agerpres.

OSDO, cu sediul la Londra, dar care dispune de o vastă reţea de surse de informare în toată Siria, îi identifică pe autorii raidurilor în funcţie de tipul de avion utilizat, de locul atacului, planurile de zbor şi muniţia utilizată.

Ocupând sud-estul Idlib, obiectivul regimului este de a „securiza” drumul care leagă Alep, al doilea ca mărime al ţării, de capitala Damasc, potrivit OSDO.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
Cine este generalul care va coordona achiziția de armament a României din bani europeni. MApN cere excepții de la ordonanțele austerității
Playtech.ro
Cele mai agresive rase de câini. Proprietarii pot stăpâni comportamentul patrupedelor prin dresaj
Adevarul
Cea mai mare armată din Europa, modernă doar pe hârtie. Tacticile Rusiei arată unde rămâne vulnerabilă Polonia
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei! Ce a APUCAT să spună înainte să moară este dureros
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 11 septembrie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 28,63 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Bărbatul din SUA care a ucis-o pe Iryna și-a motivat gestul. Nu o să îți vină să crezi ce scuză are. Conversația cu sora lui e halucinantă: 'Și vă spun, materialul a...
iamsport.ro
ȘOCANT! FRF a plătit o sumă uriașă de bani pentru ca Mitriță să joace 17 minute: cât au putut să coste biletele de avion ale jucătorului
MediaFlux
Decizie majoră privind plata tuturor pensiilor!
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie