Un polițist, „Maniacul”, cel mai mare ucigaş în serie, a ucis zeci de femei

Un fost poliţist rus ar putea fi considerat cel mai mare ucigaş în serie din istoria recentă a Rusiei, potrivit AFP, preluat de Agerpres.
Alina Costache
10 ian. 2018, 15:19
Un polițist,

În vârstă de 53 de ani, Mihail Popkov ispăşeşte o pedeapsă de închisoare pe viaţă pentru că a violat şi ucis 22 de femei în oraşul Angarsk, după ce le-a atras în maşina sa de poliţie.

Un nou proces, a cărui primă audiere a avut loc miercuri cu uşile închise, urmează să stabilească dacă el este vinovat de alte 59 de crime.

Supranumit „Maniacul din Angarsk”, poliţistul, care a plecat din serviciu în 1998, îşi abandona victimele – prostituate, dar şi soţii şi mame – în pădure, în cimitire sau la margini de drum. Două femei au reuşit să supravieţuiască atacurilor lui Mihail Popkov, fiind grav rănite.

Anchetatorii l-au identificat pe autor în 2012, după ce au făcut teste ADN la locuitori care deţineau o maşină ce corespundea cu urmele de cauciuc lăsate la locurile crimelor.

Fostul poliţist îşi alegea ca victime femei în stare de ebrietate sau care duceau un mod de viaţă pe care el în considera „imoral” şi le omora cu toporul sau cu ciocanul, a spus el în decembrie pentru site-ul de ştiri Meduza.

„Avem de-a face cu un maniac. E vorba de o dorinţă necontrolată de a comite crime”, a diagnosticat anchetatorul Evgheni Karcevski, citat de Meduza. El a precizat totuşi că asasinul este considerat responsabil de crimele sale.

Dacă va fi găsit vinovat de aceste 81 de crime, care au avut loc între 1992 şi 2010, Mihail Popkov va depăşi tristul „record” al altor doi criminali în serie din Rusia, Andrei Chikatilo, executat în 1994 pentru uciderea a 53 de adolescenţi şi copii, şi Alexander Piciuşkin, condamnat în 2007 la închisoare pe viaţă pentru uciderea a 48 de persoane.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Locurile din România în care poți găsi aur. Zonele în care metalul prețios poate fi descoperit în râuri
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
Playtech.ro
Când vine vara în România. Meteorologii Accuweather au schimbat prognoza
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Veste uriașă pentru șoferi. Scapă de o sancțiune grea
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Accident rutier cu 20 de persoane în județul Tulcea. A fost activat Planul Roșu de intervenție
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se amână turul al doilea al alegerilor prezidențiale? Anunț oficial de la AEP
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Primul sondaj pentru Turul 2. Nicușor Dan recurerează spectaculos
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică