Un bărbat care în 2016 a accidentat mortal doi copii în Galaţi, apoi a fugit din ţară, a fost din nou prins la volan fără permis

Bărbatul care în septembrie 2016 a intrat în plin cu maşina într-un grup de copii care se jucau pe trotuar, în judeţul Galaţi, omorând doi dintre ei, apoi a fugit din ţară, a fost prins din nou conducând fără pemis de conducere.
Alina Costache
25 ian. 2018, 12:41
Un bărbat care în 2016 a accidentat mortal doi copii în Galaţi, apoi a fugit din ţară, a fost din nou prins la volan fără permis

Miercuri, Ivanciu Corcioveiu a fost văzut de poliţiştii gălăţeni în timp ce conducea o maşină pe un drum comunal din localitatea natală Măstăcani. A fost oprit de agenţi şi i s-a întocmit un nou dosar penal pentru conducere fără permis pe drumurile publice.

Acesta este cel de-al treilea dosar penal în mai puţin de trei ani, în care gălăţeanul de 26 de ani este acuzat de conducere fără permis.

În septembrie 2016, Ivanciu Corcioveiu a intrat în plin, cu maşina, într-un grup de copii care se jucau pe trotuar, într-o localitate din judeţul Galaţi, omorând doi dintre ei. Imediat după accident, Corcioveiu a fugit de la faţa locului şi apoi din ţară. În momentul comiterii faptei, nu avea permis de conducere, fiind în curs de cercetare penală într-un alt dosar în care era acuzat de conducere fără permis.

După accidentul în care a omorât doi copii, el a fugit din România, prin Republica Moldova către Italia. A fost dat în urmărire internaţională, a fost prins în oraşul italian Florenţa şi a fost adus sub escortă în România la sfârşitul lunii septembrie a anului 2016.

În ţară a fost arestat, iar în 2017 instanţa a decis să fie trimis în arest la domiciliu şi apoi să fie judecat sub control judiciar.

La începutul acestei săptămâni, şoferul ucigaş a vrut să fugă din ţară, el fiind prins la Vama Oancea în timp ce voia să iasă din România, deşi era dat în consemn la frontieră.

Poliţia judeţului Galaţi a confirmat informaţia şi a sesizat instanţa, solicitând un nou mandat de arestare pe numele lui, pentru încălcarea termenilor controlului judiciar.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Fostul antrenor al Craiovei lui Adrian Mititelu a ajuns la naționala Italiei! Anunțul federației
Capital.ro
Guvernul a adoptat noi măsuri de siguranță pentru piața de energie electrică. Transelectrica poate limita consumul între orele 19:00 și 23:00 dacă apar deficite în sistem
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Surpriză: Ștefan Baiaram, propus la o echipă din Serie A! ”Poate să dea 5-6 milioane de euro”
MediaFlux
Putin se pregătește sa atace o țară din NATO. Informații dezvăluite de serviciile secrete americane
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România