BNR: Rata anuală a inflaţiei a fost revizuită în creştere pe termen scurt

Banca Naţională a României (BNR) a revizuit în creştere traiectoria ratei anuale a inflaţiei pe termen scurt, iar riscurile asociate acestei perspective provin în principal din conduita politicii fiscale şi a celei de venituri, din condiţiile de pe piaţa muncii şi din evoluţia preţurilor, a anunţat miercuri banca centrală.
Filip Stan
07 feb. 2018, 14:30
BNR: Rata anuală a inflaţiei a fost revizuită în creştere pe termen scurt

În noiembrie 2017, BNR a revizuit în creştere, de la 1,9% la 2,7%, prognoza privind inflaţia pentru finalul acestui an, a lăsat neschimbată prognoza de 3,2% pentru finalul anului 2018 şi a estimat un nivel de 3,1% pentru septembrie 2019.

”Noul scenariu al prognozei evidenţiază perspectiva creşterii ratei anuale a inflaţiei în lunile următoare, succedată de o temperare a acesteia în ultima parte a anului 2018. Astfel, faţă de raportul precedent, traiectoria ratei anuale prognozate a inflaţiei a fost revizuită în sens ascendent pe termen scurt, în principal ca urmare a relativei intensificări a efectelor inflaţioniste recente şi anticipate ale factorilor pe partea ofertei, asociată cu presiuni ale factorilor fundamentali”, se arată în comunicatul publicat miercuri.

Pe plan extern, sunt relevante incertitudinile şi riscurile legate de volatilitatea pieţelor financiare internaţionale, evoluţiile preţurilor petrolului şi ale produselor agroalimentare, precum şi ritmul expansiunii economice a zonei euro şi pe plan global, inclusiv în condiţiile normalizării politicilor monetare ale băncilor centrale majore, potrivit BNR.

Totodată, datele statistice aferente primelor două luni ale trimestrului IV din 2017 relevă accentuarea tendinţei ascendente a producţiei industriale, alături de dinamizarea comenzilor noi din industria prelucrătoare, precum şi menţinerea ritmurilor mari de creştere a activităţii din comerţ şi servicii, pe fondul avansului salariului mediu net real, potrivit BNR. În aceste condiţii, deficitul comercial a crescut, în condiţiile în care importurile au crescut mai rapid decât exporturile.

”Creditul acordat sectorului privat şi-a continuat creşterea robustă în decembrie 2017, într-un ritm anual de 5,6%, în condiţiile în care componenta în lei a crescut în termeni anuali cu 15,8%; ponderea acesteia în total credit s-a majorat la 62,8% (de la un minim de 34,6% în mai 2012)”, se arată în comunicat, potrivit news.ro.

În aceste condiţii, consiliul de administraţie al BNR a hotărât majorarea ratei dobânzii de politică monetară de la 2% la 2,25% pe an. Astfel, a decis majorarea la 1,25% pe an a ratei dobânzii pentru facilitatea de depozit şi creşterea ratei dobânzii aferente facilităţii de creditare (Lombard) la 3,25%. De asemenea, BNR a decis păstrarea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Imagini de la priveghiul Victoriei, tânăra de 22 de ani găsită moartă în Mușătești. Mama ei este devastată de durere
Fanatik.ro
Antrenorul din SuperLiga, mărturie cutremurătoare despre fostul portar al Barcelonei care și-a luat viața la 32 de ani: „I-a murit fata în timpul operației”
Capital.ro
Autostrada care va lega Brașovul de Bacău face un nou pas. Detaliul anunțat de CNIR
Playtech.ro
Comuna din România care pregătește peste 100 de terenuri gratuite pentru cei care vor să se mute aici. Familiile care ar avea prioritate
Adevarul
Rețeaua de la Viena. Legăturile însărcinatei de afaceri a României cu cercurile din jurul lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Onești, în urma unui impact violent între trei mașini. Mai multe persoane au rămas încarcerate
iamsport.ro
Legenda tenisului francez i-a amenințat pe Țiriac și Năstase: ”S-a supărat”
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat