Premierul Dăncilă: Voi discuta joi cu Toader despre informaţiile apărute în spaţiul public privind DNA

Premierul Viorica Dăncilă a precizat, miercuri, înaintea CExN al PSD, că va discuta joi cu ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, despre informaţiile apărute în spaţiul public privind DNA, menţionând că nu vrea să se antepronunţe privind deciziile aşteptate de la acesta.
Filip Stan
14 feb. 2018, 14:54
Premierul Dăncilă: Voi discuta joi cu Toader despre informaţiile apărute în spaţiul public privind DNA

UPDATE: Premierul Viorica Dăncilă a declarat, miercuri seară, după şedinţa Comitetului Executiv al DNA, că va avea o discuţie privind DNA cu ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, joi, înaintea şedinţei Guvernului, ea evitând să se pronunţe dacă va exista o decizie privind revocarea şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi. Ea a spus că îi va cere ministrului să aibă o declaraţie legată de DNA.

„Ne vom întâlni mâine, înaintea şedinţei de Guvern (…) Îi voi solicita să aibă voi solicita sa aibă o declaraţie în ceea ce priveşte DNA”, a declarat Dăncilă.

Ea a mai spus că este îngrijorată atunci când vede că „pot fi fabricate probe împotriva unui prim-ministru”.

„Trebuie să le redăm cetăţenilor încrederea în justiţie”, a afirmat premierul.

Liderul PSD Liviu Dragnea a spus, miercuri, că se aşteaptă ca ministrul Justiţiei Tudorel Toader să facă „ce trebuie făcut” în ceea ce priveşte posibila revocare din funcţia de şef DNA a Laurei Codruţa Kovesi, afirmând că este cel mai îndreptăţit să ia o decizie.

Premierul Viorica Dăncilă a precizat, miercuri, înaintea CExN al PSD, că va discuta joi cu ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, despre informaţiile apărute în spaţiul public privind DNA, menţionând că nu vrea să se antepronunţe privind deciziile aşteptate de la acesta.

„Am vorbit imediat ce a apărut în spaţiul public informaţia. I-am spus domnului ministru să vină în ţară, mâine va fi în ţară. Vom avea o discuţie referitor la ceea ce apărut în spaţiul public. Bineînţeles că în coaliţie nu am discutat încă, dar vor fi discuţii. Trebuie să am o discuţie cu domnul ministru. Mâine voi discuta cu domnul ministru al Justiţiei”, a precizat Dăncilă.

Întrebată ce aşteptări are la Toader, premierul a spus: „Nu pot să mă antepronunţ. Vreau să am mai întâi o discuţie cu domnia sa şi după”.

Dăncilă a spus că nu a discutat încă despre această situaţie cu preşedintele Iohannis.

„Nu am discutat încă cu domnul preşedinte. Dacă domnul preşedinte va dori să discutăm, bineînţeles, am spus că vrem să avem o cooperare foarte bună, transparentă, inter-instituţională Guvern – Parlament – Preşedinţie”, a arătat Dăncilă.

Dăncilă: Nu am avut o discuţie despre legile Justiţiei cu ambasadorul Hans Klemm

Premierul Viorica Dăncilă a declarat luni, la finalul CExN, că nu a discutat cu ambasadorul SUA, Hans Klemm, despre legile Justiţiei. Într-un răspuns transmis News.ro, ambasada SUA a confirmat luni că acest subiect a fost dezbătut în timpul întâlnirii de luni dintre premier şi ambasador.

Întrebată dacă a vorbit cu ambasadorul SUA, Hans Klemm, despre legile Justiţiei la întâlnirea de luni dela Guvern premierul Dăncilă a declarat: “Câteva principii (am discutat -n.r.), nu a fost o discuţie despre legile Justiţiei. Deci nu am avut cu domnul ambasador o discuţie despre legile Justiţiei.

Subiectul justiţiei a fost discutat la întâlnirea de luni dintre ambasadorul Statelor Unite ale Americii, Hans Klemm, şi premierul Viorica Dăncilă, arată Ambasada SUA la Bucureşti, într-un răspuns transmis News.ro.

Premierul Viorica Dăncilă a declarat luni că discuţia pe care a avut-o, la Palatul Victoria, cu ambasadorul SUA, Hans Klemm, a fost una „foarte bună”, în care a ridicat probleme precum aderarea României la Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), despre vize, dar şi despre menţinerea a 2% din PIB de către România pentru Apărare.

„A fost o întâlnire foarte bună, o întâlnire punctuală. Am ridicat diferite probleme care vizează România. Am vorbit despre România să fie membru OCDE şi susţinerea SUA, am vorbit despre viză pentru români. Am vorbit despre investitorii americani în România, despre menţinerea procentului de 2% (din PIB – n.r.) pentru Apărare. În acelaşi timp, am pus şi problema ca România să devină producător de armament pentru întreaga zonă. În toată discuţia am încercat să am o abordare care să susţină România şi o colaborare foarte bună cu SUA pe parteneriatul strategic”, a afirmat premierul Dăncilă.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Proiectul mastodont pe care nici măcar Nicolae Ceaușescu nu l-a vrut. Nu i-a plăcut ideea și a solicitat o lucrare mult mai scumpă. Se reiau lucrările în 2025 și se intră puternic în primii 35 de km
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cocktail de pesticide în farfurie: Topul celor mai contaminate alimente
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Ilie Bolojan a modificat măsurile de austeritate! Știrea momentului în România
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane