Sute de feroviari, protest pentru bani. 85 de ani de la greva ceferiştilor

Federaţia Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România comemorează astăzi la Bucureşti, 85 de ani de la greva ceferiştilor din 1933. Pe lânga momentul solemn, feroviarii au ieşit în stradă şi să protesteze faţă de subfinanţarea sistemului public de transport feroviar, precum şi de condiţiile de muncă.
Filip Stan
16 feb. 2018, 08:48
Sute de feroviari, protest pentru bani. 85 de ani de la greva ceferiştilor

Sute de feroviari din întreaga ţară protestează vineri, 16 februarie, în faţa Ministerului Transporturilor, aceştia fiind nemulţumiţi de subfinanţarea sistemului public de transport feroviar, precum şi de condiţiile de muncă, se arată într-un comunicat al Confederaţiei Naţionale Sindicale Meridian.

Angajaţii sistemului public de transport feroviar vor comemora la Bucureşti 85 de ani de la înăbuşirea violentă a grevei ceferiştilor din 16 februarie 1933.

„Federaţia Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România (FSTFR) împreună cu Confederaţia Sindicală Naţională MERIDIAN şi federaţiile sindicale feroviare FNFMCV, FNSIF, FNDF, FMLR, ELCATEL, FAF vor comemora la Bucureşti, vineri, 16 februarie 2018, 85 de ani de la Greva Ceferiştilor din 1933 prin depuneri de coroane la Monumentul Eroilor CFR 1916-1918 din faţa Gării de Nord (între orele 9:40-10:00), precum şi la placa comemorativă din Parcul din faţa Ministerului Transporturilor (între orele 10:00-10:30)”, conform comunicatului.

De asemenea, în document se mai spune că momentul solemn va fi urmat de un miting de protest al salariaţilor ceferişti (între orele 10:30 – 12:30) pentru a atrage atenţia autorităţilor, dar şi a cetăţenilor cu privire la necesitatea salvării sistemului public de transport feroviar din România.

Printre nemulţumirile sindicaliştilor se numără tergiversarea aprobării Legii privind Statutul Personalului Feroviar, subfinanţarea infrastructurii feroviare de stat (subfinanţarea CNCF „CFR” SA), lipsa achiziţiilor de material rulant nou, efectuarea cu întârziere a plăţilor salariilor lunare a angajaţilor SNTFC CFR Călători SA şi CN CF CFR S şi înstrăinarea şi/sau distrugerea spitalelor CFR care sunt patrimoniu al Căilor Ferate Române.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Starul de 100 de milioane de euro al lui Cristi Chivu la Inter, refuzat de echipele din SuperLiga: „Costa doar un milion!”
Capital.ro
Locuiești la bloc? 10 reguli pe care mulți proprietari le înțeleg greșit și ajung să plătească mai mult.Ce spune legea
Playtech.ro
Ce ai voie să iei dintr-un hotel fără să plătești. Lista completă a obiectelor gratuite din cameră și a celor care rămân proprietatea unității
Adevarul
„Românii au ajuns să meargă la supermarket ca la muzeu”. Consumul scade de șase luni
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Primul fotbalist pe care Șumudică vrea să îl aducă la CFR Cluj! Mutarea se anunță dificilă
MediaFlux
Horoscopul lunii august. Cine renaște după jumătatea acestei luni și cine trebuie să lase trecutul în urmă pentru a avea noroc
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat