Alexandru Cumpănaşu: CNMR va veghea la jaful din sănătate şi va avea grijă ca standardele internaţionale să fie respectate şi aplicate

Coaliția Națională pentru Modernizarea României (CNMR) în parteneriat cu Organismul Național de Acreditare din România (RENAR) au organizat Conferința Națională privind Acreditarea RENAR- furnizor de încredere în competență și recunoaștere la nivel european și internațional pentru laboratoarele de analize medicale.
Filip Stan
20 feb. 2018, 17:29
Alexandru Cumpănaşu: CNMR va veghea la jaful din sănătate şi va avea grijă ca standardele internaţionale să fie respectate şi aplicate

Cu prilejul conferinței naționale, reprezentanții laboratoarelor în sănătate și-au exprimat clar protestul față de obligativitatea acreditării de către ANMCS, dar și solicitarea de sprijin și protejare a investitorilor români din această zonă.

„RENAR are astăzi o recunoaștere și reputație internațională consacrată și împreună cu restul instituțiilor vom veghea la sănătatea cetățenilor prin aplicarea standardului EN ISO 15189” a afirmat Fănel Iacobescu, președintele RENAR.

„CNMR va veghea la jaful din sănătate și va avea grijă ca standardele internaționale să fie respectate și aplicate întocmai”, a declarat  Alexandru Cumpănașu, președintele CNMR.

La eveniment au luat parte peste 200 de reprezentanți ai laboratoarelor de analize medicale alături de doamna Loreta Păun, Consilier de Stat în cadrul Administrației Prezidențiale, domnul Vasile Cepoi-Președinte al Autorității Naționale pentru Managementul Calității în Sănătate și domnul Tiberius Marius Brădățan, Secretar de Stat în Ministerul Sănătății.

La finalul Conferinței Naționale s-a stabilit organizarea unei întâlniri între CNMR (cu participarea reprezentanților sistemului de sănătate prezenți astăzi) și Ministrul Sănătății precum și mai multe întâlniri cu Comisiile de Specialitate din Parlament.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
“Gnahore și Boateng la Rapid!” Daniel Pancu, sfătuit să-i transfere pe fundașii lui Dinamo, liberi de contract
Capital.ro
Vești bune pentru calcularea pensiei. Anii care se cumulează. Pensionarii vor primi o sumă mai mare în aceste cazuri
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi