TRAGEDIE în FOTBAL. Un fost jucător din naţională A MURIT. A suferit un ATAC DE CORD când se afla LA VOLAN

O nouă tragedie loveşte lumea fotbalului. Un jucător legendar a murit după ce a suferit o criză cardiacă în momentul în care se afla la volan.
Filip Stan
28 feb. 2018, 09:54
TRAGEDIE în FOTBAL. Un fost jucător din naţională A MURIT. A suferit un ATAC DE CORD când se afla LA VOLAN

Enrique Castro „Quini”, care a evoluat în cursul carierei sale la FC Barcelona şi Sporting Gijon, a încetat din viaţă marţi, la vârsta de 68 ani, în urma unei crize cardiace pe care a suferit-o în timp ce se afla la volan.

TRAGEDIE ÎN BOX. Un pugilist A MURIT la spital după ce a câştigat lupta din ring. Avea 31 DE ANI

„Quini ne-a părăsit. Fie care legenda noastră să se odihnească în pace”, se arată într-un comunicat al celor de la Sporting Gijon, care precizează: „O deficienţă cardiacă în timp ce conducea l-a luat pe Quini în această seară. Poliţia, iar apoi serviciul de ambulanţă, au încercat în zadar să-l resusciteze”.

„Quini, jucătorul şi legenda clubului nostru, este mort. Camp Nou nu va uita niciodată moştenirea sa”, a scris la rândul său FC Barcelona pe pagina sa de Twitter.

Golgheter al campionatului Spaniei în cinci rânduri, Quini a debutat în prima divizie la Gijon, în 1968, înainte de a se transfera la FC Barcelona, în 1980. El are în palmares două Cupe ale Spaniei (1981, 1983) şi o Cupă a Cupelor (1982). S-a despărţit de Barca în 1984, revenit la Sporting Gjon, unde şi-a încheiat cariera în 1987.

Doliu în sportul românesc. A MURIT un mare ANTRENOR. Fiul lui joacă în naţionala României

Quini a îmbrăcat de 33 de ori tricoul selecţionatei Spaniei, pentru care a marcat 8 goluri şi alături de care a participat la Cupele Mondiale din 1978 şi 1982, precum şi la Campionatul European din 1980.

Cariera sa a fost marcată şi de o poveste neobişnuită, petrecută în 1981, când a fost răpit şi sechestrat timp de 25 de zile, înainte de a fi eliberat nevătămat.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Haos la Istanbul! Comentatorul Emil Grădinescu și Basarab Panduru, blocați să intre pe stadion înainte de Turcia – România
Capital.ro
Pensie mai mică decât te aștepți. Cum te afectează la pensie anii lucrați „la negru”. Soluții pentru a reduce pierderile
Playtech.ro
Cum arată Barajul Vidraru la 104 metri sub pământ. Imagini rare cu turbinele vechi de 60 de ani care urmează să fie înlocuite
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
L-a impresionat pe Mircea Lucescu, iar legendarul antrenor i-a dezvăluit marele proiect pus la cale: ”Am rămas doar patru”
MediaFlux
Singurul muzeu din România unde nu ai voie să faci fotografii de frica spiritelor! Aici au avut loc mai multe întâmplări ciudate
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026. Ianis Hagi, căpitanul Naționalei! Vezi echipa de start trimisă în teren de Mircea Lucescu
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj