Rata şomajului a stagnat în ianuarie la 4,6%

Rata şomajului a fost de 4,6% în ianuarie, date ajustate sezonier, acelaşi nivel cu cel din luna decembrie, a anunţat joi Institutul Naţional de Statistică (INS).
Filip Stan
01 mart. 2018, 07:21
Rata şomajului a stagnat în ianuarie la 4,6%

În decembrie, rata şomajului a scăzut cu 0,1 puncte procentuale faţă de cea înregistrată în noiembrie, până la 4,6%, date ajustate sezonier.

În ianuarie, rata şomajului în formă ajustată sezonier a stagnat la 4,6%. Rata şomajului la bărbaţi a fost cu 0,9 puncte procentuale mai mare decât la femei, procentele fiind 5% în cazul persoanelor de sex masculin şi 4,1% în cazul celor de sex feminin.

”Numărul şomerilor (în vârstă de 15-74 ani), estimat pentru luna ianuarie a anului 2018 a fost de 424 mii persoane, în creştere faţă de luna precedentă (419 mii persoane), dar în scădere faţă de aceeaşi lună a anului anterior (460 mii persoane)”, se arată în comunicatul INS.

Pentru persoanele adulte (25-74 ani), rata şomajului a fost estimată la 3,5% pentru luna ianuarie 2018 (3,9% în cazul bărbaţilor şi 2,9% în cel al femeilor).

Numărul şomerilor în vârstă de 25-74 ani reprezenta 69,9% din numărul total al şomerilor estimat pentru luna ianuarie 2018.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
„Practică pur comunistă!”. Cum le-au fost schimbate numele sportivilor maghiari care au scris istorie pentru România
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Scumpire la energia electrică din noiembrie: cu cât vor crește facturile românilor
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Becali a anunțat că dorește să îl aducă la FCSB pe jucătorul cu 11 goluri pentru România: ”Îl vreau!”. MM Stoica a intervenit imediat
MediaFlux
Au intrat banii pe cardurile de alimente! Un milion de persoane au primit sumele, însă sute de mii de români încă așteaptă
stirilekanald.ro
Tensiuni la granița României cu Ucraina! Avioane F-16 și Eurofighter, ridicate de urgență
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai