PSD Buzău trimite la Congres 140 de delegaţi care au ca mandat susţinerea actualului Guvern şi a lui Dragnea la conducerea partidului

PSD Buzău va trimite la Congres o delegaţie de 140 de persoane, care va avea ca mandat susţinerea actualului Guvern, a programului de guvernare şi a lui Livia Dragnea la conducerea partidului, decizia fiind luată sâmbătă, în cea de doua Conferinţa Extraordinară Judeţeană de când conducerea organizaţiei a fost preluată de deputatul Marcel Ciolacu.
Filip Stan
03 mart. 2018, 13:20
PSD Buzău trimite la Congres 140 de delegaţi care au ca mandat susţinerea actualului Guvern şi a lui Dragnea la conducerea partidului

PSD Buzău va trimite la congresul de la Bucureşti una dintre cele mai numeroase delegaţii din ţară, respectiv 140 de persoane.
 
Potrivit preşedintelui PSD Buzău, deputatul Marcel Ciolacu, ei vor merge la Congresul Extraordinar de sâmbăta viitoare pentru „a susţine actualul Guvern, programul de guvernare al PSD şi pe Liviu Dragnea la conducerea partidului”.
 
Cei aproape 300 de delegaţi prezenţi au votat în unanimitate lista propusă de conducerea PSD Buzău din care fac parte parlamentari, preşedintele Consiliului Judeţean şi cei doi vicepreşedinţi, primarii de municipii şi viceprimarii, şefii de organizaţii, primari din mediul rural care nu sunt şefi de organizaţii, dar şi consilieri judeţeni şi municipali.
 
Mai mult, preşedintele executiv al PSD Buzău, care este şi preşedinte al Consiliului Judeţean Buzău, Petre Emanoil Neagu, şi primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, consideră că  organizaţiei judeţene a PSD Buzău i s-ar cuveni o funcţie la nivelul conducerii centrale a Partidului Social Democrat, funcţie care ar trebui ocupată de preşedinte organizaţiei judeţene, deputatul Marcel Ciolacu.
 
„Noi, ca organizaţie puternică a PSD, am vrea şi mi se pare absolut firesc, dacă există posibilitatea,  ca să avem un reprezentant la vârful PSD pentru că organizaţia merită, a dovedit prin rezultate, cât şi prin calitatea oamenilor care au ajuns în Parlament şi Guvern. Vorbesc în calitate de membru de partid dar şi de preşedinte executiv şi vreau să vă spun că nu am avut o astfel de discuţie cu domnul Ciolacu pe această temă. Cred însă că este cea mai mare reuşită a Buzăului  de până acum, rezultatele obţinute la ultimele alegeri şi faptul că am reuşit să trimitem atâţia oameni de valoare în Guvern”, a declarat preşedintele executiv al PSD, Petre Emanoil Neagu, cu trimitere către fostul vicepremier Marcel Ciolacu, preşedinte al organizaţiei judeţene a PSD Buzău.
 
În replică, Ciolacu spune că nu este interesat de o astfel de funcţie mai ales acum dar spune că se va gândi pe cine din organizaţie să susţină pentru o eventuală funcţie în conducerea centrală a partidului.
 
„Au fost o serie de premiere la PSD Buzău, am avut doar membri din organizaţie pe listele de parlamentari, am avut miniştri în Guvern, avem secretari de stat… acum să fie şi pentru prima dată când avem o funcţie de vicepreşedinte sau o funcţie în conducerea PSD? Văzând determinarea domnului Neagu o să mă gândesc bine pe care dintre ei doi (nr. Constantin Toma sau Petre Emanoil Neagu) să îi susţin să ocupe această funcţie, pentru că mie nu cred că îmi trebuie, cel puţin acum. Nu îmi place în congres extraordinar, mie îmi plac alea la termen”, a declarat preşedintele PSD, Marcel Ciolacu.

DailyBusiness
Adrian Năstase, prezent la parada militară de la Beijing, unde sunt și Vladimir Putin, Xi Jinping și Kim Jong Un
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Fanatik.ro
Ele sunt singurele zodii care au noroc din plin de pe 3 septembrie de la ora 3.00. Vești extraordinare, reușite și prosperitate pentru ele
Capital.ro
Traian Băsescu l-a învățat personal. Dan Diaconescu a recunoscut secretul care îi unește: Nea Traiane, de ce…?
Playtech.ro
Secretul japonez pentru o mașină de spălat curată și rezistentă. Ce să faci după fiecare utilizare
Adevarul
COVID-19 revine în forță la început de an școlar: „Avem o creștere de peste 80% pe săptămână”. Simptome neobișnuite la copii
wowbiz.ro
Doliu în lumea boxului! A murit Joe Bugner, fostul campion la categoria grea. Și-a dat ultima suflare la 75 de ani, la azil
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
A fost găsită ascunzătoarea lui Emil Gânj. Unde a stat cel mai căutat criminal din România în tot acest timp
Cancan.ro
Singura condiție în care Ilie Bolojan și-ar da demisia din funcție: 'Sper să găsim o soluție pentru că…
iamsport.ro
Uluitor! Fostul jucător de la FCSB, convocat la națională la 40 de ani. FOTO | Cum arată acum
MediaFlux
Adeverință obligatorie pentru pensie, în luna septembrie. Casa Națională de Pensii anunță până când trebuie adus documentul
stirilekanald.ro
Ascunzătoarea lui Emil Gânj, găsită de polițiști! Ucigașul și-a construit un „adăpost” sub pământ
substantial.ro
O greșeală mică dar cu consecințe uriașe. Acestea sunt efectele dormitului cu …