Liderul de la Phenian, Kim Jong-Un, s-a întâlnit cu oficialităţi din Coreea de Sud

Liderul nord-coreean Kim Jong-Un s-a întâlnit, luni, la Phenian cu o delegaţie a Coreei de Sud, a anunţat biroul prezidenţial de la Seul, relatează site-ul agenţiei Yonhap.
Iulian Tudor
05 mart. 2018, 12:24
Liderul de la Phenian, Kim Jong-Un, s-a întâlnit cu oficialităţi din Coreea de Sud

„Preşedintele Kim Jong-Un a găzduit o cină pentru emisarii speciali”, a transmis purtătorul de cuvânt al preşedinţiei sud-coreene.

Delegaţia Coreei de Sud, care va rămâne în Coreea de Nord până marţi, este condusă de către directorul de securitate naţională, Chung Eui-Yong, alături de şeful serviciului naţional de informaţii, Suh Hoon.

Este pentru prima dată când liderul de la Phenian se întâlneşte cu înalţi oficiali sud-coreeni, arătând o disponibilitate de a îmbunătăţi relaţiile cu statul vecin. „Vom avea discuţii în profunzime privind metode pentru a continua dialogul nu doar între Sud şi Nord, ci şi între Coreea de Nord, Statele Unite şi comunitatea internaţională”, a spus Chung Eui-Yong, înainte de a ajunge la Phenian.

Preşedintele sud-coreean Moon Jae-In a subliniat în repetate rânduri importanţa discuţiilor între SUA şi Coreea de Nord pentru denuclearizarea Peninsulei Coreene, potrivit Mediafax

Citeşte şi Mărturii din infernul nord-coreean. O tânără refugiată îşi aminteşte: Mama a fost violată în faţa mea

La 25 ianuarie, regimul din Coreea de Nord a transmis un mesaj rar adresat „tuturor coreenilor, de acasă şi din străinătate” în care face apel la un „pas înainte” pentru unificare, fără ajutorul altor ţări. Kim Jong-Un a transmis că tensiunile militare din regiune au reprezentat „un obstacol fundamental” în calea îmbunătăţirii relaţiilor inter-coreene şi a unificării. Totodată, acţiunile militare comune desfăşurate de către sud-coreeni cu „forţe din exterior” – cu trimitere la SUA – s-au dovedit a fi „nefolositoare” pentru dezvoltarea relaţiilor bilaterale, potrivit Mediafax.

La 9 şi 15 ianuarie, reprezentanţi ai Coreei de Sud şi ai Coreei de Nord au purtat discuţii la nivel înalt în regiunea demilitarizată Panmunjon, la doi ani de la întreruperea legăturilor.

DailyBusiness
Prețurile la alimente în Bulgaria față de România, în hipermarket și în piețe. Cât de mari sunt diferențele
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Ministrul de Finanțe Alexandru Nazare, acuzat de fapte ilicite de compania de stat în a cărei conducere a fost. Ce se întâmplă cu dosarul
Capital.ro
Lumea filmului e în doliu. Sfârșit tragic pentru o mare actriță: Ce păcat, atât de sfâșietor!
Playtech.ro
Monedele de 2 euro care și-au crescut semnificativ valoarea – se vând cu mii de euro. Detaliile pe care le caută colecționarii
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Ce se va întâmpla cu alocațiile copiilor în 2026. Povara cade tot pe umerii părinților
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Când începe școala în 2025. Ministerul Educației a anunțat data la care elevii revin în bănci
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Și-au spus ADIO după 13 ani de căsnicie
iamsport.ro
Fostul acționar de la Rapid, în război cu Primăria Sectorului 1. Miza este o afacere de aproape 5 milioane de euro
MediaFlux
Taxă de 25 de lei pe colete! Lovitură pentru românii care comandă de pe Temu și Shein
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Grevă generală în România, din septembrie? Sindicatele amenință cu blocaj total: „Căderea actualului Guvern”