16 ani de închisoare, după ce a lovit cu maşina doi biciclişti

Un şofer din Belarus care, în urmă cu aproape un an, aflat în stare de ebrietate, şi-a condus TIR-ul pe străzile municipiului Galaţi, lovind doi biciclişti şi mai multe maşini, agresându-l şi pe unul dintre poliţiştii care încercau să-l oprescă, a fost condamnat la 16 ani de închisoare, decizia nefiind definitivă.
Alina Costache
16 mart. 2018, 12:45
16 ani de închisoare, după ce a lovit cu maşina doi biciclişti

Tribunalul Galaţi l-a condamnat, joi, la 16 ani de închisoare pe Brutski Stsiampkouski Siarhei, pentru tentativă de omor, tentativă de omor calificat, ultraj, conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe şi părăsirea locului accidentului, după ce, în noaptea de 8 spre 9 aprilie 2017, bărbatul din Belarus, aflat în stare de ebrietate la volanului TIR-ului, a lovit doi biciclişti şi mai multe maşini, agresându-l inclusiv pe unul dintre poliţiştii care încercau să-l oprescă.

„Inculpatul Brutski Stsiampkouski Siarhei va executa pedeapsa cea mai grea, aceea de 8 ani închisoare, sporită cu 8 ani (o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite) astfel încât va executa o pedeapsă rezultantă de 16 ani închisoare precum şi pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor precv. de art. 66 al. 1 lit. a şi b C.p. pe o perioadă de 2 ani”, se arată în soluţia pe scurt postată pe site-ul Tribunalului Galaţi.

În acest dosar, instanţa a decis şi obligarea persoanei responsabile civilmente Belgoss Trakh din Belarus la plata a câte 15.000 lei cu titlu de daune morale către părţile civile Petcu Costel, Cioabă Claudiu, Matei Iulian Florin, Vişan Mihu Liviu George, Dănăilă Laurenţiu Cristian, Mihalache Sergiu, Ciuraru Constantin şi Pârvu Viorel precum şi la plata către partea civilă Panaite Aurel Virgil a sumelor de 9.156 lei reprezentând daune materiale şi 20.000 lei daune morale.

Tribunalul a mai decis şi menţinerea arestării preventive a lui Brutski Stsiampkouski Siarhei.

„În conformitate cu disp. art. 399 C.p.p. dispune menţinerea măsurii preventive a arestului cu privire la inculpatul Brutski Stsiampkouski Siarhei iar în baza disp. art. 72 al. 1 C.p. deduce din pedeapsa principală a închisorii astfel aplicată inculpatului prin prezenta hotărâre perioada executată în stare de reţinere şi arest preventiv începând cu 9.04.2017 la zi”, se mai arată în decizia instanţei.

Hotărârea instanţei nu este definitivă.

Purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Galaţi, Liliana Istrate, declara pe 9 aprilie 2017, că procurorii au început urmărirea penală faţă de un bărbat, din Belarus, în vârstă de 30 de ani, care în noaptea de 8 spre 9 aprilie, a circulat în stare de ebrietate şi cu o viteză execesivă pe străzile minuncipiului Galaţi şi a accidentat doi biciclişti care circulau regulamentar.

Din cercetări a reieşit că şoferul a observat că i-a acroşat pe cei doi biciclişti, însă nu a oprit să vadă ce s-a întâmplat şi a părăsit locul accidentului. Astfel, el şi-a continuat deplasarea şi a încercat să lovească în mai multe rânduri un autoturism în care se aflau două persoane care au încercat să-l oprească pe străzile Maramureş şi Carol Davila.

În momentul în care şoferul din Belarus a observat că o maşină de Poliţie încerca să îl ajungă, pentru a-l determine sa oprească, el a oprit iniţial TIR-ul după care a încercat să loveasca cu spatele maşina în care se aflau poliţiştii.

Când aceştia au încercat să se apropie şi să îl identifice, bărbatul din Belarus l-a lovit peste mână pe un poliţist care încerca să deschidă portiera autocamionului. În cele din urma poliţiştii au reuşit să îl determine să oprească autocamionul şi au constat că acesta era în stare de ebrietate, stabilindu-se ulterior că avea o alcoolemie de 2 la mie.

„Nu ştie niciun cuvânt în limba română şi a fost nevoie de translator. A recunoscut faptul că a consumat jumătate de litru de votcă, după care a urcat la volanul autocamionului. A precizat că avea o stare de furie şi de nemulţumire foarte mare, cauzată de o situaţie de la locul de muncă. A recunoscut că încercat să scape prin orice modalitate de urmărirea Poliţiei, de cetăţenii care au încercat să îl oprească, a recunoscut modul în care a circulat; e conştient că a săvârşit infracţiuni grave, dar nu are nicio altă justificare. Ştia că a lovit bicicliştii şi persoanele din autoturismul care se afla în faţa sa şi a încercat să îi loveasă de mai multe ori”, a declarat, atunci, Liliana Istrate.

Totodată, translatorul care a asistat la audierea şoferului din Belarus spunea că acesta regretă cele întâmplate.

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce trebuie să știe toți românii care sunt căsătoriți. Cuplurile care locuiesc împreună, dar dorm în paturi separate au aceste comportamente
Capital.ro
Marea actriță a plecat dintre noi. A murit o legendă: Ne va fi dor de tine!
Playtech.ro
Ce sunt fluturii Buha gamma și de ce au apărut în număr mare în București. Pot distruge grădinile și culturile. Cum scapi de ei
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
Guvernul Bolojan: 16 ministere și 3 vicepremieri. Ce spun analiștii despre justificarea unui Guvern „extins"
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Drama unei artiste din România. Înșelată de ziua ei
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cel puțin opt persoane au murit după prăbușirea unui balon cu aer cald în Brazilia: „Suntem cu toții șocați”
Cancan.ro
Cazul elevului din Constanța care a UITAT să se prezinte la ultima probă de BAC. Luase 7.80 la română și 8.30 la matematică, dar a picat Bacalaureatul
Playsport.ro
Aur vizibil cu ochiul liber într-un zăcământ uriaș descoperit în adâncuri. La tona de rocă sunt până la...
Capital.ro
Ilegal în curte fără autorizație. Vecinii te vor reclama. Proprietarii de case trebuie să depună cerere la Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Plafonul la pensie, schimbat pentru medicamente compensate și cardul de alimente. Cine mai primește ajutor financiar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Miracolul transformării. Fotbalista care a slăbit 28 de kg și a ajuns să reprezinte România la culturism