Polonia vrea compensaţii pentru distrugerile din timpul celui de-al Doilea Război Mondial

Polonia vrea să obţină în acest an despăgubiri pentru distrugerile suferite în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, a anunţat miercuri ministrul polonez de Externe, Jacek Czaputowicz.
Filip Stan
22 mart. 2018, 06:57
Polonia vrea compensaţii pentru distrugerile din timpul celui de-al Doilea Război Mondial

„Vom vorbi despre necesitatea de a despăgubi polonezii pentru pierderile suferite în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Vom căuta modalităţi juridice, politice şi financiare pentru a obţine compensaţiile datorate”, a spus Czaputowicz în cadrul unui discurs în Parlament în care şi-a prezentat obiectivele pentru anul 2018.

Polonia intenţionează să ceară Germaniei despăgubiri în valoare de 690 de miliarde de euro pentru distrugerilor din perioada nazistă. În replică, mai mulţi jurişti din Parlamentul german susţin că Varşovia nu are dreptul să solicite despăgubiri, potrivit Mediafax.

Tot miercuri, parlamentarul britanic de origine poloneză Daniel Kawczynski a declarat că Germania ar trebui să ofere compensaţii în valoare de sute de miliarde de euro pentru Polonia şi Marea Britanie.

Citeşte şi Angela Merkel, la Varşovia pentru a revigora relaţiile cu Polonia

„Cred că avem datoria şi responsabilitatea să ajutăm Polonia să obţină reparaţii de război din partea Germaniei. La sfârşitul războiului, Varşovia era complet distrusă şi şase milioane de oameni au murit. Aproape fiecare persoană din Polonia a fost afectată de brutalitatea naziştilor. Planul Marshall a ajutat multe ţări, dar Polonia a avut interdicţie din partea lui Stalin să primească bani. Generaţia mea este ultima care mai poate face ceva în legătură cu acest lucru – acum ori niciodată. Cum a fost Marea Britanie despăgubită de Germania pentru distrugerile provocate în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial? Întotdeauna părem în genunchi în faţa germanilor. Marea Britanie nu a primit niciodată compensaţii din partea Germaniei. Şi totuşi, Germania cere şi aşteaptă ca Marea Britanie să îşi îndeplinească obligaţiile faţă de Uniunea Europeană”, a spus Kawczynski, informează Mediafax

Tensiunile dintre Polonia şi Germania s-au accentuat după ce preşedintele polonez Andrzej Duda a promulgat, la 6 februarie, o lege privind Holocaustul, care prevede incriminarea oricărei persoane care acuză Polonia de complicitate la crimele comise de nazişti în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Cei care se referă la lăgărele naziste de concentrare din Polonia ca fiind poloneze riscă până la trei ani de închisoare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Neluțu Varga, stop-joc la CFR Cluj!? Dezvăluirea fostului președinte al clubului: „E imprevizibil!”
Capital.ro
Caniculă într-o parte a țării, vijelii în alta. Harta fenomenelor meteo anunțate de meteorologi
Playtech.ro
Cât de încet ai voie să mergi pe autostradă în 2026. Situația în care Poliția te poate amenda
Adevarul
„Taxa de turist” sau prețul normal al vacanței? „Nu vă obligă nimeni să cumpărați. Prețurile astea există pentru că cineva le plătește”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Foto-șoc! După 8 operații la piciorul stâng, s-a afișat în costum de baie. Cum arată după ce medicii au vrut să-i amputeze piciorul
MediaFlux
Trump și-a găsit înlocuitor! Numele spus în privat donatorilor pentru viitoarele alegeri din 2028
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România