Militarii şi poliţiştii vor beneficia de decontarea vacanţelor în 2018, nu de vouchere

Bugetarii au dreptul la câte un voucher de vacanță anul acesta, însă pentru angajații din instituțiile de apărare, ordine publică și securitate națională se va face decontarea serviciilor turistice, potrivit unui proiect normativ adoptat de deputați marți. Aceștia nu vor primi vouchere, dar limita decontării va fi aceeași cu cea pentru voucherele de vacanță, la fel ca pentru ceilalți bugetari. Același proiect mai prevede și o majorare salarială, dar și beneficii extinse cu privire la acordarea concediului paternal.
Filip Stan
22 mart. 2018, 10:11
Militarii şi poliţiştii vor beneficia de decontarea vacanţelor în 2018, nu de vouchere

În loc să primească câte un voucher de vacanță anul acesta, pentru polițiști, militari, funcționarii publici cu statut special din administrația penitenciară și personalul civil din instituțiile de apărare, ordine publică și securitate națională se vor deconta vacanțele din România, în limita sumei de 1.450 de lei. Chestiunea e prevăzută de Proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 90/2017, care a fost votat marți de deputați, în Camera decizională, urmând să ajungă acum pe masa președintelui României, la promulgare.

VOUCHERE DE VACANŢĂ 2018. Modificări de ultimă oră! Cine nu mai beneficiază de tichete de vacanţă

Dacă va fi promulgat, chestiunea va intra în vigoare la trei zile după ce legea se publică în Monitorul Oficial. „(…) în anul 2018, pentru personalul militar, polițiștii, funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare și personalul civil din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională, se decontează serviciile turistice prestate de unități aflate pe teritoriul României, efectuate în perioada concediului de odihnă, în limita valorică prevăzută la art.1 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 8/2009 (adică 1.450 de lei – n.red.)”, scrie, mai exact, în propunerea adoptată.

Ca bani, nu vorbim de o diferență față de ceilalți bugetari. Aceștia au dreptul de a primi anul acesta câte un voucher de vacanță, în limita a câte 1.450 de lei/bugetar, aspect prevăzut deja de OUG nr. 90/2017 și care nu se vrea modificat (despre acordarea voucherelor de vacanță în 2018 puteți citi aici).

Apoi, dacă prin OUG nr. 90/2017 s-a introdus expres dreptul militarilor de a beneficia și ei de concediul paternal, așa cum prevede Legea nr. 210/1999, deputații au decis marți să extindă acest beneficiu și pentru polițiștii și funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare, din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională.

Mai multe detalii, pe avocatnet.ro

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cum s-a trăit titlul Universității la nunțile de aseară din Craiova! Până și soția fostului atacant al lui Adrian Mititelu a explodat de bucurie
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Românii care vor primi controale ANAF în 2026. Ce tranzacții au intrat în atenția Fiscului
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Sondaj INSCOP privind alegerile parlamentare după moțiune! Răsturnare de situație la vot. Partidul care a ajuns pe locul 2
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi